Karkonosze, Biały Jar, zdj. poglądowe.

Dziś po raz pierwszy w tym sezonie TOPR ogłosił czwarty stopień zagrożenia lawinowego. Stopień 5 w Polsce praktycznie nie występuje, więc można spokojnie powiedzieć, że jest to stan największego zagrożenia. Przyczyną takiej sytuacji jest duży opad wraz z silnym wiatrem. Śnieg zdeponował się w zagłębieniach terenu i żlebach, a jego generalnie spora ilość i brak związania z podłożem sprawiają, że zagrożone są też stoki strome i średnio strome oraz tereny poniżej nich, więc praktycznie teren całych Tatr. TOPR i TPN odradzają wszelkich wycieczek, zamknięty został szlak nad Morskie Oko.

Nie lepiej sytuacja wygląda w pozostałych górach Polski. Dla Karkonoszy i Beskidów (Babiej Góry) GOPR ogłosił trzeci stopień zagrożenia lawinowego, został wydany specjalny, dodatkowy komunikat dla Pilska. Grupa Bieszczadzka GOPR podwyższyła ostrzeżenie ze stopnia 1 na 2. Zagrożenie lawinowe występuje również w Masywie Śnieżnika i w Pieninach.

W górach Słowacji sytuacja wygląda dość podobnie. Dla Tatr Wysokich i Zachodnich Horská Záchranná Služba ogłosiła na dzisiejsze popołudnie i jutrzejszy dzień 4 stopień zagrożenia lawinowego, w pozostałych pasmach górskich obowiązuje stopień 3.

Czech śnieg nie ominął i zgodnie z sąsiadami, czeska Horská Služba wydała komunikat o zagrożeniu lawinowym stopnia trzeciego w Jesionikach oraz Karkonoszach.

Tatry, szlak na Halę Gąsienicową, zdj. poglądowe.

Nie bagatelizujmy tych ostrzeżeń. Najtragiczniejszy wypadek lawinowy wydarzył się w niepozornych Karkonoszach, w Białym Jarze w 1968r. Większość szlaków przestaje obowiązywać zimą, a trasę należy dobierać pod kątem zagrożenia lawinowego, zimowymi obejściami. Nie jest dostępna mapa takich obejść, gdyż zależą one od panujących warunków. Jedyny oficjalnie wytyczony zimowy szlak to ten prowadzący do Doliny Pięciu Stawów Polskich, a jego opis znajdziecie tu.

Przydatne linki:

Komunikat lawinowy TOPR dla TATR

Komunikat lawinowy GOPR dla Beskidów, Karkonoszy i Bieszczadów

Komunikat lawinowy HZS dla gór Słowacji

Komunikat lawinowy HS dla gór Czech