Szukasz rzadko uczęszczanego szlaku górskiego blisko Krakowa? Mamy dla Ciebie coś idealnego! Beskid Makowski toczy spór z Beskidem Wyspowym o ten piękny zakątek myślenickiej ziemi – Uklejną. Leżący w Paśmie Lubomira i Łysiny szczyt o wysokości 677m npm urzeknie Was z pewnością swym urokiem, a pustki na szlakach idealnie sprawdzą się dla psów.

Auto zaparkować można wzdłuż drogi dojeżdżającej do podnóża góry.

Wędrujemy szlakiem czerwonym, który jest odcinkiem Małego Szlaku Beskidzkiego. Trasa początkowo przebiega przez Rezerwat Przyrody Zamczysko nad Rabą – malowniczo położone w buczynie karpackiej ruiny warowni z XIIIw. Ciężko rozpoznać, co to była za budowla, ale do tego miejsca przychodzą rodziny na spacery, więc psa absolutnie nie puszczamy. Można tu zaobserwować chronione gatunki roślin, np. goryczkę trojeściową czy pierwiosnek wyniosły.

Za zamkiem rozpoczyna się typowo beskidzki charakter szlaku. Wędrujemy przez las, polany, miejscami natrafiając na wycinkę drzew lub skrzyżowanie z trasą rowerową. Należy pilnować oznaczenia, gdyż szlak wielokrotnie skręca i łatwo go zgubić, choć oznakowanie oceniam na 5+. Jest to teren lubiany przez biegaczy górskich.

Po godzinie marszu docieramy w okolicę wierzchołka. Znajdują się tam ławeczki i krzyż. Widoki na Myślenice i Jezioro Dobczyckie, bardzo przyjemne miejsce na piknik. Zejście tą samą drogą.

Podłoże szlaku jest gliniasto-kamieniste, las rzadki. Nie ma wody. Po opadach deszczu lub przy roztopach pies będzie ekstremalnie ubłocony, więc dobrze się zaopatrzyć w nieprzemakalną matę na siedzenie auta i ręcznik.

Dla średniej wielkości, aktywnego psa jest to spacer idealny, a i właściciel zrobi sobie przyzwoity trening. Całość zajmuje ok 3,5h, już z dojazdem. Zdjęcia z 2.02.2019r.