Oj w wielu górskich głowach rodzi się ta myśl 🙂 Wcale nie jest to dziwne – Gerlach to najwyższy szczyt Tatr, Słowacji oraz całych Karpat! Wznosi się na 2655m npm i kusi wszystkich swymi potężnymi ścianami. By zdobyć wierzchołek Gerlachu trzeba zejść ze znakowanego szlaku i nieco wspiąć się jego zawiłym, skalnym zboczem, a przy tym pokonać całkiem spore przewyższenie. Ale satysfakcja ze zdobycia Króla Tatr wynagrodzi te trudy.

Od czego zacząć?

Najpierw warto przyjrzeć się swojej formie i umiejętnościom górskim. Jeśli sprawnie poruszamy się po najtrudniejszych szlakach Tatr, czyli całej Orlej Perci, mamy bardzo dobrą kondycję do pokonywania dużego przewyższenia, możemy już bezpiecznie myśleć o wyprawach poza szlakiem na najwyższe wierzchołki Tatr Słowackich.

Czy na Gerlach prowadzi znakowany szlak?

Nie, to wyjście pozaszlakowe. Kiedyś faktycznie istniał tam szlak, jednak Słowacy go zamknęli i zdemontowali część sztucznych ułatwień, co znacznie utrudniło przejście. Gerlach to duży, skomplikowany masyw, zdobywając go zahaczamy już o pojęcie taternictwa, czyli dróg wspinaczkowych w żaden sposób nieoznakowanych. Najłatwiejsza trasa na szczyt trudnościami przypomina naszą Orlą Perć (0+), jednak samodzielnie przejście jest niełatwe ze względu na zawiłości topograficzne. Najprostsza droga na Króla Tatr prowadzi z Doliny Wielickiej przez Próbę Wielicką na szczyt, następnie zejście odbywa się przez Próbę Batyżowiecką do Batyżowieckiego Stawu. Istnieją różne wyceny wspinaczkowe tej drogi, porównanie do Orlej Perci powinno dobrze oddać jej charakter. Oczywiście istnieją na Gerlach też inne trasy, jednak znacznie trudniejsze. My skupiamy się na turystach pieszych i to właśnie dla nich przygotowaliśmy ten artykuł.

Czy muszę wynajmować przewodnika?

Przepisy Tatr Słowackich narzucają konieczność wynajęcia przewodnika wysokogórskiego na trasy poza szlakiem do II stopnia trudności skali wspinaczkowej UIAA włącznie. Tak więc najprostsze podejście na Gerlach obarczone jest obowiązkiem przewodnickim. Taternicy, czyli osoby uprawiające wspinaczkę w Tatrach, mogą pokusić się już o samodzielne pokonanie trudniejszych dróg wprowadzających na Gerlach, np. drogę Martina (Martinkę).

Jakiego przewodnika potrzebuję by wejść na Gerlach?

Przewodnikiem uprawnionym do prowadzenia wycieczek wysokogórskich w Słowacji jest horsky vodca, w Polsce zwany przewodnikiem ivbv, czyli osoba zrzeszona w Międzynarodowej Federacji Związków Przewodnickich UIAGM/IVBV/IFMGA. W naszym kraju przewodników tych skupia Polskie Stowarzyszenie Przewodników Wysokogórskich. Na stronie stowarzyszenia znajdziecie listę osób z licencją na prowadzenie wycieczek wysokogórskich m.in. w Słowacji, w tym na Gerlach. Warto zauważyć, że przewodnicy ivbv bezpiecznie i profesjonalnie wprowadzą Was też znacznie wyżej, m.in. na Mont Blanc, koniecznie sprawdźcie ich pełną ofertę!

Czy polski przewodnik tatrzański może prowadzić na Gerlach?

I tu zaczyna się niemały kłopot. Przewodnik tatrzański to uprawnienie tylko polskie, jednak można starać się o uznanie tego zawodu za granicą. Przez zawiłości przepisów wydawania zezwolenia na pracę w Słowacji przewodników polskich wyższych klas, z jednej strony tak, z drugiej nie bardzo. Wyjaśniliśmy to nieco w artykule nt przewodnictwa, zerknijcie koniecznie na akapit o przewodnikach tatrzańskich II klasy.

Jak wygląda wycieczka na Gerlach?

Przewodnik zadba o to, by klienci poznali zawczasu wszelkie detale wyprawy, a także wyposaży ich w niezbędny sprzęt wspinaczkowy. Jednak warto zaznajomić się z ogólnym przebiegiem wycieczki zanim się podejmie decyzję „GO”.

Na wycieczkę, w zależności od warunków i trudności drogi, mogą iść z jednym przewodnikiem 2 (zima, oblodzenie lub droga powyżej II) lub 3 osoby. Wyjścia odbywają się albo z parkingu w Tatrzańskiej Polance albo ze Śląskiego Domu. Każdy uczestnik posiada kask i uprząż, niedługo po zejściu ze szlaku cały zespół, wraz z przewodnikiem, wiąże się liną i od tej pory wycieczka odbywa się na asekuracji zwanej „krótką liną”. Zwykle kilka grup wchodzi na szczyt każdego dnia, wspinają się jedna po drugiej, dlatego należy uzbroić się w odrobinę cierpliwości, jeśli zdarzy się zastój. Najtrudniejszy moment znajduje się na zejściu, jest on nazwany Batyżowiecką Próbą i tu trzeba pokonać niewysoką, pionową płytę, ułatwioną klamrami. Sporym zagrożeniem jest burza lub sam deszcz, w żlebie na zejściu potrafi się stworzyć kaskada (niosąca oprócz wody i kamienie) przelewająca się przez turystów. Do pokonania jest tu ok 1100-1800m przewyższenia (w zależności od punktu startu), wycieczka ta należy do trudnych kondycyjnie. Przejście pętli od Śląskiego Domu zajmuje ok 7h.

Ubiór obowiązuje taki sam jak na Orlej Perci. Latem obuwie zapewniające stopom świetną przyczepność do skały i elastyczność ruchu. Zimą buty wysokie, sztywniejsze i dopasowane do nich raki. Plecak musi pomieścić dodatkowy sprzęt – kask i uprząż.

Idąc na wycieczkę z przewodnikiem można spokojnie zawierzyć mu swoje bezpieczeństwo. Należy bezwzględnie wykonywać jego polecenia, absolutnie nie wypada podważać podjętych przez niego decyzji, a tym samym autorytetu, bo tak naprawdę nie ma większego specjalisty od gór niż on. Warto wykorzystać ten czas do zadania nurtujących Was pytań o sprzęt czy trudność innych wyjść. Na pewno profesjonalnie doradzi. Przewodnicy wysokogórscy nie „niańczą” klientów jak przewodnicy tatrzańscy III klasy, musicie być już samodzielni w górach idąc na wycieczki z nimi. To świetni wspinacze, narciarze, często ratownicy TOPR. Poważni ludzie w ekstremalnie odpowiedzialnej pracy. Z pewnością sprawią, że wejście na Gerlach będzie wspaniałą przygodą!

Chcę zdobyć Gerlach Martinką!

Jeśli Twoje umiejętności techniczne już na to pozwalają – nie ma problemu, wtedy przewodnik zabiera maksymalnie 2 osoby, drogę Martina zwykle rozpoczyna się na Litworowej Przełęczy i granią dociera na szczyt Gerlachu.

Jak zamówić przewodnika?

Najlepiej wybrać przewodnika ze strony Stowarzyszenia PSPW i do niego zadzwonić. Terminy na lato należy rezerwować już wczesną wiosną. Kolega przewodnik poradził, że gdy nie wiecie kogo wybrać, to weźcie po prostu ładniejszego 😉 Tak naprawdę wszyscy przewodnicy ivbv są identycznie wyszkoleni.

Czy polecicie któregoś przewodnika?

Współpracujemy od lat z kilkoma przewodnikami ivbv, znajdziecie ich na naszej stronie.

Kiedy najlepiej wybrać się na Gerlach?

Sezon zimowy trwa od 15.12 – 15.04. Sezon letni od 1-15.06 – 1.11. Najpiękniejszy latem pogodowo powinien być sierpień, zimą – marzec. Zimą chodzi się tylko przy bardzo stabilnych warunkach lawinowych, w obie strony od Batyżowieckiego Stawu. Latem nie chodzi się gdy pada lub są złe prognozy burzowe, silny wiatr, samo zachmurzenie nie jest powodem odwołania wycieczki.

Ile kosztuje wycieczka na Gerlach?

Ceny są zróżnicowane, każdy przewodnik ma własny cennik. Jednak można się odrobinę sugerować cennikiem przewodników słowackich. Jest to sam koszt przewodnictwa i sprzętu za cały zespół (zwykle 3 os.), do którego należy doliczyć opłaty dodatkowe: ubezpieczenie, transport, parking, na innych wycieczkach też kolejkę, i wiadomo – pyszną kawę w Śląskim Domu!

Co polecacie zdobyć jako następne?

Polecamy Wysoką! Popatrzycie tam na Rysy z góry!

Możesz wspierać regularnie moją pracę na Patronite!

 

Lub jednorazowo przez darowiznę na Zrzutka.pl!

Dziękuję!