Dziś sprawdziliśmy, co ciekawego i nowego górskiego pojawiło się na tegorocznych Targach Książki w Krakowie.

Fantastycznym wydarzeniem na mapie Targów był „Dzień z Górami” zorganizowany przez GÓRY – Górski Magazyn Sportowy. W kąciku, gdzie można było kupić książki o tematyce górskiej i gadżety GÓR, odbyły się spotkania z himalaistami, pojawili się m.in. Krzysztof Wielicki i Monika Witkowska. To nowość, mamy nadzieję, że wydarzenie wpisze się na stałe w kalendarium Targów.

Spotkanie z Moniką Witkowską

Na stoisku „Dnia z Górami” znajdziecie najcenniejsze i najświeższe wydawnictwa oraz mały antykwariat KsiążkiGór, gdzie można znaleźć prawdziwe perełki literatury górskiej.

Wśród stoisk udało się znaleźć kilka nowości. Pierwsza z nich, to książka dla koneserów, zdobywczyni I miejsca w konkursie COTG PTTK „Najlepsze wydawnictwa o górach” w kategorii „monografie, wydawnictwa popularnonaukowe i inne”, „Sztuka Skalnego Podhala” Joanny Hubner-Wojciechowskiej Wydawnictwa Arkady. To przepięknie ilustrowana książka polecana kolekcjonerom, którą można było nabyć w bardzo okazyjnej cenie. Uwaga – waży kilogram i odczuwa się ją znacznie podczas zwiedzania kolejnych stanowisk, zalecamy więc jej zakup na końcu 🙂

Przynajmniej w dwóch miejscach można było nabyć „Trzy Bieguny” Julii Hamery Wydawnictwa Znak. To książka niemal prosto z drukarni zawierająca opowieści z wypraw Leszka Cichego i Marka Kamińskiego.

Nie zawiodły też Bieszczady i nasze ulubione Nadleśnictwo Baligród. Na kilku stoiskach można było znaleźć „Niedźwiedzicę z Baligrodu i inne historie Kazimierza Nóżki” Marcina Szumowskiego oraz „Zanim wyjedziesz w Bieszczady” Kazimierza Nóżki, Marcina Sceliny i Macieja Kozłowskiego.

Wydawnictwo Czarne również wypuściło w sierpniu nowość – „Sielankowanie pod Tatrami” Agnieszki Lisak. To historie ludzi, którzy rozsławili urok Zakopanego i rozpoczęli erę turystyki, czyli wędrowania bez praktycznego celu. Must-read.

W Tatrzańskim Parku Narodowym pojawiły się książeczki dla dzieci o zwierzętach, na pewno warto je kupić maluchom.

Pełną listę laureatów konkursu Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK „Najlepsze wydawnictwa o górach” znajdziecie na stronie COTG. Tu też pojawia się sporo inspiracji do książkowych zakupów.

Święto czytelnictwa trwa do niedzieli, zapraszamy wszystkich do Krakowa na poszwendanie się między regałami uginającymi się od książek, gier, puzzli i innych ciekawostek. Bilet wstępu kosztuje 12zł, parking przy Expo 20zł (darmowy pod M1, skąd odjeżdża bus na Targi).