Puszcza Jodłowa okalająca Pasmo Łysogór wzbogaciła się ostatnio o nową atrakcję. Świętokrzyski Park Narodowy udostępnił dla turystyki pieszej ścieżkę edukacyjną śladami zagnańskiej kolejki wąskotorowej. Nowy szlak mierzy 16km długości i prowadzi ze Św. Katarzyny do Nowej Słupi, terenem nizinnym, bez wzniesień. Połączył dwie najbardziej atrakcyjne miejscowości rejonu, a turyści (i biegacze!) będą teraz mogli wykonywać 24km piękną pętlę.

Kolej leśna OTL Zagnańsk została wybudowana prawie sto lat temu, w latach 20. ubiegłego stulecia. Początkowo służyła do zwożenia drewna ze świętokrzyskich lasów do tartaku w Zagnańsku. W roku 1930 używano jej również do przewozu pirytu z kopalni „Staszic” w pobliskich Rudkach (miejscowość ta słynie również z wydobycia uranu), a w 1966r., tuż przed zamknięciem, do transportu osobowego. Rozbiórkę rozpoczęto w 1967r. i trwała 10 lat. Dziś po kolejce pozostały tylko mosty, nasypy i nieliczne budynki stacyjne. Niektóre z nich, odrestaurowane, można podziwiać na nowo otwartej ścieżce edukacyjnej wiodącej trasą dawnych torów w Paśmie Łysogór.

Docelowo będzie to ścieżka rowerowa, jednak jeszcze nie są gotowe bariery zabezpieczające na mostach, dlatego rowerzyści muszą zaczekać na ukończenie prac, a łamanie zakazu poruszania się na dwóch kółkach grozi otrzymaniem mandatu.

Na ścieżkę obowiązuje bilet wstępu.

Przedstawiamy Wam fotografie wykonane przez Świętokrzyski Park Narodowy.

To jest wersja demonstracyjna sklepu do celów testowych— Zamówienia nie będą realizowane. Zamknij