Puszcza Jodłowa okalająca Pasmo Łysogór wzbogaciła się ostatnio o nową atrakcję. Świętokrzyski Park Narodowy udostępnił dla turystyki pieszej ścieżkę edukacyjną śladami zagnańskiej kolejki wąskotorowej. Nowy szlak mierzy 16km długości i prowadzi ze Św. Katarzyny do Nowej Słupi, terenem nizinnym, bez wzniesień. Połączył dwie najbardziej atrakcyjne miejscowości rejonu, a turyści (i biegacze!) będą teraz mogli wykonywać 24km piękną pętlę.

Kolej leśna OTL Zagnańsk została wybudowana prawie sto lat temu, w latach 20. ubiegłego stulecia. Początkowo służyła do zwożenia drewna ze świętokrzyskich lasów do tartaku w Zagnańsku. W roku 1930 używano jej również do przewozu pirytu z kopalni „Staszic” w pobliskich Rudkach (miejscowość ta słynie również z wydobycia uranu), a w 1966r., tuż przed zamknięciem, do transportu osobowego. Rozbiórkę rozpoczęto w 1967r. i trwała 10 lat. Dziś po kolejce pozostały tylko mosty, nasypy i nieliczne budynki stacyjne. Niektóre z nich, odrestaurowane, można podziwiać na nowo otwartej ścieżce edukacyjnej wiodącej trasą dawnych torów w Paśmie Łysogór.

Docelowo będzie to ścieżka rowerowa, jednak jeszcze nie są gotowe bariery zabezpieczające na mostach, dlatego rowerzyści muszą zaczekać na ukończenie prac, a łamanie zakazu poruszania się na dwóch kółkach grozi otrzymaniem mandatu.

Na ścieżkę obowiązuje bilet wstępu.

Przedstawiamy Wam fotografie wykonane przez Świętokrzyski Park Narodowy.