Warunki dla zapytania Beskid Żywiecki:Beskid Żywiecki

Hala Boracza

2021-04-16 15:19
Patryk Tomera
Trasa wycieczki: Węgierska Górka - Żabnica - Prusów - Schronisko PTTK na Hali Boraczej - Polana Cukiernica - Rajcza W Węgierskiej Górce śnieg topniejący, temperatura na lekkim plusie. Od Żabnicy śniegu więcej, początkowo jednak był on jednak mokry, a pod jego 10-15cm warstwą znajdowało się błoto. Zmiana nastąpiła od około 600 m n.p.m., kiedy to kończy się mieszanka śnieżno-błotna. Wkraczamy w trwałą zimę. Śniegu z każdą chwilą coraz więcej. Do około 800 m n.p.m. szlak był dobrze przetarty. Samo podejście w okolicy Prusowa było już mocno zasypane. Trzymał na tej wysokości delikatny mróz, dlatego też śnieg stał się bardzo sypki i grząski. Dojście do Schroniska na Hali Boraczej było męczące - praktycznie całą drogę musieliśmy przecierać i torować, gdyż śniegu cały czas było dobre kilkadziesiąt centymetrów, miejscami zaspy na szlaku sięgały powyżej pasa. Kilka minut przed dotarciem na Halę Boraczą minęliśmy jedynego mężczyznę na nartach za całe dotychczasowe 10km wędrówki. Okolice schroniska kompletnie zasypane, załoga właściciele odkopali na szczęście kilka dróżek, by dojść do obiektu. Bufet działa, trzeba tylko zastukać do drzwi i poczekać pół minutki 😉 Podejście z Hali Boraczej na Polanę Cukiernica było kontynuacją torowania i brodzenia w śniegu po kolana a miejscami po pas. Solidnie się napracowaliśmy, ale szlak jest względnie przedeptany (o ile nie zasypie go świeża porcja śniegu, który momentami wciąż mocno padał). Zejście do Rajczy wciąż kompletnie zasypane. W pewnym momencie minęliśmy jednak dwóch turystów, którzy trochę przetarli nam szlak. Od około 700 m n.p.m. (godzina ~ 13:00) drogą zaczyna płynąć potok. Do samej Rajczy jest jednak śnieg (później przede wszystkim na poboczu). Raki raczki są zbędne. Bardziej pomocne okażą się kijki i lub rakiety 😉
Beskid Żywiecki

Babia Góra

2021-04-11 15:00
Insta@wujek_ostry
Start nietypowo żółto-czarnym szlakiem z Kamieńca do połączenia ze szlakiem czerwonym sporo błota. Następnie przez Jałowcowy Garb na Żywieckie Rozstaje w nocy twardy, ubity śnieg. Szlakiem zielonym na Małą Babią Górę, gdzie na zejściu do przełęczy koniecznie raczki. W okolicach samej Babiej Góry śniegu i lodu zdecydowanie mniej. Raczki powróciły na nogi przy zejściu czerwonym do schroniska. Również mega pomocne na zielonym od schroniska w dół. Sytuacja utrzyma się jeszcze zapewne kilka dni.
Beskid Żywiecki

Hala Rysianka

2021-04-11 13:15
Olga Knapek
Hala Boracza, Hala Redykalna, Wierch Redykalny, Wierch Boraczy, Hala Lipowska, Hala Rysianka Podejście na Halę Boraczą ze Skałki po suchym asfalcie. Od Boraczej duży wiatr. Dalej roztopy, lód pod śniegiem. Raczki pomagają, kijki tez, choć część osób szła bez, to nie wyglądali na zrelaksowanych. Na wierchach, na żółtym szlaku, duży wiatr. Na Lipowskiej działające schronisko, na Rysiance też. Zejście do Skałki zielonym szlakiem z Rysianki. Szlak wąski, śliski i stromy. Raczki konieczne (miękki, śliski śnieg na lodzie). Od połowy szlaku błoto. Końcówka na asfalcie, bezproblemowa.
Beskid Żywiecki

Rycerzowa Wielka

2021-04-10 22:44
Insta@luka_asz
Podejście do Rycerzowej Wielkiej przez Małą Rycerzową zielonym i Halę Rycerzową czerwonym, zejście do Bacówki PTTK, a następnie czarnym szlakiem do miejscowości Soblówka. Raz błoto raz śnieg. Raczki zbędne.
Beskid Żywiecki

Hala Rycerzowa

2021-04-10 20:09
Insta@shadow_themountain_dog
Szlak niebieski z Soblówki do Przełęczy Kotarz, następnie zielonym na Halę Rycerzową, powrót do Soblówki szlakiem żółtym. Bardzo mokro, dużo błota pośniegowego, ślisko. Kijki i dobre buty niezbędne. Na samej hali śniegu miejscami całkiem sporo, ale także bardzo mokry.
Beskid Żywiecki

Pilsko

2021-04-10 17:55
Insta@marcelinakondas
Wyjście z Korbielowa ulica Leśna, żółtym szlakiem. Wodnisty śnieg i trochę błota. Raczki przydatne, chociaż można bez. Zejście z Hali Miziowej zielonym, następnie czarnym i potem niebieskim do ulicy Leśnej w Korbielowie. Sporo błota. Raczki przydatne na samym podejściu na szczyt.
Beskid Żywiecki

Polica, Hala Krupowa

2021-04-10 17:33
Insta@pannakarolina
Podejście czarnym szklakiem z Wielkiej Polany na Halę Krupową, potem czerwonym na szczyt i zejście szlakiem niebieskim. Warunki do schroniska bardzo dobre (błotoubity śnieg), powyżej schroniska śnieg mokry, klejący i zapadający się. Na szczyt prowadzi wąska, w miarę wydeptana ścieżka. Raczki niepotrzebne, ale kijki wskazane.
Beskid Żywiecki

Babia Góra

2021-04-10 11:07
Kamila SW
Z Zawoi Czatoża - szlakiem niebieskim i zielonym do schroniska Markowe Szczawiny, czerwonym przez Przełęcz Brona na Babią Górę, powrót tym samym do schroniska, żółtym przez Fickowe rozstaje do Zawoi. Od schroniska dużo mokrego śniegu, szlak wyślizgany, potrzebne raczki. Pod szczytem śniegu mało. Poniżej schroniska na szlakach błoto.
Beskid Żywiecki

Rysianka

2021-04-09 20:50
Insta@shadow_themountain_dog
Szlak zielony z Żabnicy Skałki na Rysiankę mocno zaśnieżony. Miejscami grząsko i szlak słabo rozdeptany. Przydatne przede wszystkim kijki. Po południu im bliżej Żabnicy tym bardziej mokro.
Beskid Żywiecki

Babia Góra i Mała Babia Góra

2021-04-09 20:25
Patryk Tomera
Wycieczka trasą: Zawoja Policzne - Przełęcz Krowiarki - Sokolica - Babia Góra - Przełęcz Brona - Mała Babia Góra - Żywieckie Rozstaje - Fickowe Rozstaje - Schronisko PTTK Markowe Szczawiny - Sulowa Cyrhla - Zawoja Policzne Rano sporo śniegu już od Zawoi, wszystko zmrożone, ponieważ trzymał kilkustopniowy mróz. Dojście na Krowiarki (od momentu zejścia z asfaltu) było nieprzetarte, ale wykonaliśmy robotę sumiennie 😉 Podejście na Sokolicę ładnie udeptane, chociaż na bardziej stromych odcinkach było ślisko, więc raczki lub kijki mogą się przydać, chociaż nie były konieczne. Od Sokolicy potężne wietrzysko, masa naniesionego śniegu, miejscami ogromne zaspy. Tuż przed Kępą wiatr chciał urwać głowę - były odcinki, gdzie zapadaliśmy się w zaspy po pas, a dosłownie kilkanaście metrów dalej kamienie i skały były odsłonięte, a na nich zalegała warstwa lodu. Od Gówniaka na szczyt coraz większy wiatr, więc trudno było momentami utrzymać równowagę. Na szlaku dosłownie kilka osób, z czego część zdecydowała się zawrócić. Na szczycie niemalże wszystkie kamienie odsłonięte, nieco oblodzone. Zejście na Przełęcz Brona wyglądało podobnie, do momentu, gdy skończyły się odcinki skalne. Później ponownie potężne zaspy i bardzo duże ilości nawianego śniegu. Wejście na Małą Babią Górę całkowicie zasypane, brodziliśmy w śniegu po pas, a czasem i bardziej. Zejście było jeszcze gorsze - całą drogę torowaliśmy do Żywieckich Rozstajów śniegu miejscami nawet około metra. Odcinek do Schroniska był nieco lepszy, kilka bardziej zasypanych punktów, ale były też ślady innych turystów. Zejście w stronę Zawoi Policzne początkowo jeszcze nieco zasypane, ale poniżej 900-1000 m n.p.m. śnieg stawał się ciężki, lepiący i mokry. Poniżej 800 m n.p.m. występowała w większości "breja", błoto pośniegowe i sporo błoto - miejscami (zwłaszcza w zacieniowanych miejscach) było ślisko!
Beskid Żywiecki

Hala Rysianka

2021-04-05 13:06
Insta@julia_rokita
Trasa z Żabnicy - Hala Boracza - H. Redykalna - H. Lipowska - H. Rysianka - zejście do Żabnicy zielonym szlakiem. Głównie śnieg, do Rysianki fajny, ubity, przyjemny do chodzenia, ale przy zejściu już bardziej ślisko i mokro. Kijki przydatne, raczki niekoniecznie. Mocno wiało, dużo ludzi na szlaku.
Beskid Żywiecki

Babia Góra

2021-04-04 22:50
Agnieszka Kowalczykowska
Trasa: Przełęcz Krowiarki, Sokolica, Nad Sokolicą, Babia Góra, Przełęcz Brona, Schronisko Markowe Szczawiny, Skręt Ratowników, Szkolnikowe Rozstaje, Mokry Stawek, Przełęcz Krowiarki. Warunki dobre, śnieg ubity, czasami lód pod śniegiem. Na podejściu na Babią bardzo silny wiatr, na szczycie również. Raczki bardzo wskazane, okulary gogle koniecznie.
Nie widzisz tutaj warunków? Wyłącz blokowanie reklam na naszej stronie.