Warunki dla zapytania Morskie Oko:Tatry

Wrota Chałubińskiego, Szpiglasowy Wierch

2022-05-18 22:42
Insra@angelosa_k
Trasa: Palenica Białczańska - Morskie Oko - Wrota Chałubińskiego - Szpiglasowy Wierch - Dolina Pięciu Stawów Polskich - Palenica Białczańska Droga do Morskiego Oka bez śniegu. Szlak w stronę Szpiglasowej Przełęczy początkowo bez śniegu, później już warunki zimowe, śnieg topniejący, grząski, obowiązkowo raki, czekan, kask, kijki to podstawa! Wrota Chałubińskiego dzida w górę, przejście do Szpiglasowej Przełęczy oczywiście spotykamy ludzi w raczkach, widziałam dwa zjazdy, które na szczęście zakończyły się dobrze. Ludzie niestety dalej lekceważą ostrzeżenia wybierają się bez sprzętu i wyobraźni! Wyjście na Szpiglasowy Wierch częściowo śnieg. Powrót Szlakiem do D5SP łańcuchy częściowo pod śniegiem. Następnie kolejne widowisko przy zejściu z Piątki czarnym szlakiem 2 osoby w raczkach z czego jedna miała lekki zjazd oraz grupa dziewczyn bez niczego kompletnie nieprzygotowana schodziła na czworakach. Wnisoki nasuwają się same. Nie dziwią mnie ostatnie wypadki.
Tatry

Szpiglasowy Wierch

2022-05-03 23:44
Insta@k_luszcz
Trasa: Palenica Białczańska - Morskie Oko - Szpiglasowa Przełęcz - Szpiglasowy Wierch - Morskie Oko - Palenica Białczańska. Wyjście z Palenicy ok. 5:00. Warunki śniegowe trudne. Sypki, grząski śnieg już od rana. Nie ma jednej wydeptanej ścieżki, trzeba było iść po starych śladach albo zakładać nowy. Na szczycie Szpiglasowego Wierchu ok. 11:00 - delikatne opady śniegu, bezwietrznie i pochmurno. Zejście bardzo wymagające. Zapadający się po pas śnieg. 100 metrów od nas, ze zboczy Miedzianego, zeszła spora lawinka, więc zasuwaliśmy w dół ile sił w nogach, żeby jak najszybciej opuścić niebezpieczną strefę. Raki i czekan obowiązkowe.
Tatry

Morskie Oko

2022-05-01 23:30
Insta@ywisniewska
Droga czysta i bez śniegu.
Tatry

Morskie Oko

2022-04-24 23:15
Insta@emideek
Nad Morskim Okiem nie wieje, aczkolwiek momentami pada deszcz, śnieg i grad. Bez raczków na spokojnie można iść.
Tatry

Morskie Oko

2022-04-11 22:20
Insta@__piotrek_
Droga do Morskiego Oka niemal całkowicie wytopiona (lód jest na skrótach). Oblodzenia występują w okolicach Wodogrzmotów Mickiewicza oraz powyżej Włosienicy. W mojej ocenie na chwilę obecną spokojnie bez raczków da radę.
Tatry

Morskie Oko

2022-03-19 01:04
Sylwester Grzywacz
Ślisko na drodze do MO. W dzień się topi, wieczorem zamarza. Warunki do chodzenia b. dobre.
Tatry

Morskie Oko

2022-02-21 10:13
Insta@anita.marciniak
Dojście na Morskie Oko z Palenicy Białczańskiej. Warunki dobre, od czarnego asfaltu do twardego śniegu. Po południu deszcz, śnieg i mały grad. Raczki przydają się w szczególności na wyślizganych skrótach. Nad samym Morskim Okiem silne podmuchy wiatru.
Tatry

Morskie Oko

2022-01-19 19:55
Beata Odj
Cała trasa pokonana w raczkach. Kolejka do kasy stosunkowo niewielka. Niezmiennie polecam zakup biletów online. Ruch bardzo duży na trasie i przed schroniskiem. Sporo ludzi na tafli Morskiego Oka.
Tatry

Szpiglasowa Przełęcz

2022-01-15 13:40
Insta@maciekbc
Podejście z Palenicy Białczańskiej do DPSP. Warunki świetne, ostatecznie nawet wiatr nie sprawiał problemów. Podejście na samą Przełęcz jak i na Szpiglas wymagało już bezwzględnie sprzętu zimowego. Od Piątki mocno zmrożony śnieg, bez raków kompletny brak odpowiedzialności. Zejście na Morskie Oko, również bez sprzętu tego nie widzę. Mimo pięknych warunków dość luźno na trasie. Piękny dzień.
Tatry

Szpiglasowy Wierch

2022-01-07 00:13
Waldemar Jasiński
Do Piątki bardzo w porządku, z wyjątkiem kilku oblodzeń tuż po odbiciu z drogi na Morskie Oko. Finałowe podejście poprowadzone nie aż tak stromo, jak zazwyczaj w zimie. Śnieg dość przyjemny, trzymał się buta, wydeptane stopnie. Czekałem z założeniem raków do momentu, kiedy przestanę czuć się komfortowo, ale ten moment nie nadszedł (co nie znaczy, że zachęcam do naśladowania). W schronisku bardzo tłoczno około godziny 8. Podejście na Szpiglasową Przełęcz poprowadzone wersją zimową, przebieg dobrze widoczny na pierwszym zdjęciu. Śnieg był zróżnicowany i czasem była na wierzchu twarda skorupa, częściej jednak spora warstwa świeżego puchu. Chwała temu, który szedł pierwszy i zrobił ślady dobijające się do twardszego śniegu, w który dało się wbić raki. Wydaje się, że tego niezwiązanego śniegu nie było na tyle dużo, żeby stanowił istotne zagrożenie lawinowe, ale zawsze warto oceniać sytuację na bieżąco i zachowywać środki ostrożności. Pod samą przełęczą stromy kawałek z twardym śniegiem, pomocne wchodzenie na czworaka (z czego w jednej ręce oczywiście czekan). Łańcuchy częściowo odkryte, ale raczej bezużyteczne w tych warunkach. W podejściu (a raczej bardziej już zejściu) na szczyt głównym problemem było to, że było wąsko, a ludzi zaczęło wchodzić coraz więcej i mijanki nie zawsze były całkowicie bezpieczne. Zejście w kierunku Morskiego Oka najpierw poprowadzone stromo w dół, potem długim monotonnym trawersem, końcówka zgodnie ze szlakiem letnim. Lekka to dygresja, ale fakt, że zarówno na podejściu, jak i zejściu cały czas trawers był na tę samą stronę, spowodował spory ból lewej pachwiny zarówno u mnie, jak i u kolegi. Śnieg na zejściu w nasłonecznionym obszarze bardzo mocno kopny. Z jednej strony jest to bardzo niekomfortowe, bo nie ma się kontroli nad zapadaniem się i związanymi z tym poślizgami, z drugiej obiektywnie jest dość bezpieczne, bo się grzęźnie, a nie rozpędza.
Tatry

Morskie Oko

2022-01-04 21:32
Na stawie woda. Odradzane jest w ogóle wchodzenie na niego. Droga w większości czarna, czas sanek się póki co skończył. Skróty miejscami oblodzone. Pozwoliłam sobie skrócić opis jaki otrzymałam, ale nie zabiorę Wam najlepszego kawałka: "Ostatni zakręt przed Włosienicą do przejechania saneczkami dla dzieci z delikatnie rozdeptanym kałem końskim, dalej czysto do Włosienicy! Od Włosienicy droga pokryta białym [.Censored.] (nie końskim), do przejścia w japonkach, szpilkach, kroksach! I podejście pod schronisko z delikatną asekuracją! Zejście nad staw zalecane zjazdem na pośladkach!"
Tatry

Morskie Oko

2021-12-28 00:11
Insta@frenetic_experience
Podejście czerwonym szlakiem od parkingu przy Palenicy Białczańskiej, zejście tym samym szlakiem. Warunki bardzo dobre, podłoże ubite na całej długości szlaku, przy podejściach kijki i raczki pomocne, ale bez nich także spokojnie dacie radę. Brak tłumów na szlaku, piękna zimowa aura i słoneczna pogoda. Tatry zimną również są piękne!
Nie widzisz tutaj warunków? Wyłącz blokowanie reklam na naszej stronie.