Warunki dla zapytania Rysy:Tatry

Rysy

2020-06-11 21:02
Insta@flakuu_u
Od podejścia z Czarnego Stawu do Przełączki dużo mokrego, grząskiego śniegu, na szczycie niewielkie oblodzenia. Od godziny 8:30 nadciągające chmury. Podczas schodzenia 5 osób spotkanych na szlaku. Sprzęt zimowy niezbędny.
Tatry

Rysy

2020-06-06 19:16
Jan Strzelecki
Wysoki poziom potoku z Czarnego Stawu, trzeba było iść boso. Do Czarnego Stawu płatów śniegu brak. Wyżej zima. W rysie bardzo dużo śniegu, na podejściu górna warstwa była trochę zmrożona, po 12 miękko. Sporo ludzi, ciepło.
Tatry

Rysy

2020-05-29 22:21
Insta@rooneymiliard
Szlak niewidoczny, na szczycie pojawiliśmy się w pięcioosobowej grupie. Nikt więcej nie dotarł tego dnia. Widoczność niemal zerowa. Śnieżyca i mgła. Gorąco polecam. Wypad jakich mało.
Tatry

Rysy

2020-05-27 22:24
Insta@annavantura
Do Buli pod Rysami mokro, śnieg brejowaty. Wyżej dużo śniegu, miejscami po uda. Szlak w ogóle nieprzetarty, więc było sporo torowania. Większość drogi mleko i mała widoczność. Łańcuchy w górnej części były zalodzone i pod śniegiem. Już odokopane - można cisnąć!
Tatry

Rysy

2020-05-16 15:48
Bartosz Szczepanik
Śnieg zaczyna się już na podejściu nad Czarny Staw, od tego momentu potrzebne już raczki lub raki. Od Czarnego Stawu pełnia zimy, raki i czekan obowiązkowo. Przed południem idzie się głównie w twardym śniegu, najbardziej trzeba uważać Rysie i w samej końcówce, szczególnie przy schodzeniu. Łańcuchy pod samym szczytem odsłonięte. Po południu przy schodzeniu głównie mokry i zapadający się śnieg. Ludzi stosunkowo mało jak na sobotę. Rano koło 8 nad Morskim Okiem tylko kilka osób.
Tatry

Rysy i Szpiglasowy Wierch

2020-05-08 21:54
Adrian Piwowar
Tatry, Rano podejście na Rysy nieprzetarte - sporo torowania w świeżym śniegu. W rysie głównie twardy firn zmuszający do wspinaczki na czubkach raków. Na szczycie pusto, pełne słońce, bardzo dobra widoczność. Przy zejściu śnieg robił się już mokry od słońca i podjeżdżał - w górę szło kilka osób. Przy podejściu na Szpiglas od MOka początkowo sporo odsłoniętego szlaku i idzie się po kamieniach. Im wyżej tym gorzej - słońce powodowało że świeży śnieg robił się mokry i podjeżdżał przy każdym kroku; z grani Miedzianego zeszła też spora lawinka zasypując częściowo szlak. Końcówka podejścia na przełęcz była praktycznie nie do pokonania bez asekuracji - kilka osób schodzących z przełęczy do MOka trawersowało granią Miedzianego i omijała niebezpieczne miejsce. Pod przełęczą utknęło dwóch turystów w adidasach i bez elementarnego sprzętu, którzy wezwali TOPR. Na Szpiglasowym Wierchu również bez ludzi, choć spotkałem tam nietypowego jak na tę wysokość turystę 🙂 Zejście do D5SP przetarte i bezproblemowe - zdecydowanie polecam zdobywanie Szpiglasa od tej strony. Na całej trasie, nawet przy schroniskach, bez tłumów. Przy obecnej pogodzie i świeżym śniegu w ogóle najlepiej wychodzić jak najwcześniej, kiedy wszystko jest jeszcze zmrożone - od południa zaczyna się robić naprawdę niebezpiecznie - na całej trasie widziałem kilkanaście lawinek. I jeszcze jedna ważna rzecz - pamiętajcie o kremie z filtrem, bo słońce odbite od śniegu pali niemiłosiernie!
Tatry

Rysy

2020-05-03 22:08
Insta@wolek_i_osiolek
Warunki zimowe. Powyżej Czarnego Stawu pod Rysami sprzęt zimowy obowiązkowy. Wcześnie rano śnieg twardy i zmrożony, miejscowe oblodzenia. Po południu temperatura zaczęła robić swoje i twardy śnieg zaczął mięknąć i zrobiło się mokro i grząsko. Około 100 metrów poniżej Buli znalazłem damskiego buta marki Salewa w komplecie ze stuptutem z Milo i raczkami z CT. Zastanawiam się, jak doszło do zgubienia jednego buta że stuptutem i raczkami... Może to znalezisko będzie przestrogą dla innych, że raczki to nie jest odpowiedni sprzęt na zdobywanie Rysów w warunkach zimowych 😉 jeśli znajdzie się właściciel to sprzęt do odebrania w Schronisku przy Morskim Oku 🙂
Tatry

Rysy

2020-01-18 20:24
Insta@kacor77
Niestety dzisiejszy wypad w góry zakończył się tragicznym wypadkiem, wchodziliśmy na Rysy, zobaczyliśmy spadającą osobę, dzwoniliśmy po TOPR, niestety obrażenia tak poważne, że zakończyło się tragicznie. Warunki bardzo trudne, oblodzenia, śnieg zbity jak kamień, raki, czekan, kask obowiązek! I przede wszystkim umiejętność posługiwania się sprzetem.
Tatry

Czarny Staw pod Rysami

2020-01-16 09:22
Maksymilian Solarski
Grubość lodu na Czarnym Stawie pod Rysami wynosi od 32 pod Niżnymi Rysami do 48 cm pod Kazalnicą. Grubość śniegu wynosi od 0 ( Niżne Rysy) do 7-10 cm (Kazalnica). Pokrywa lodowa jest bezpieczna na całej powierzchni Stawu. Lód cały czas pracuje (pęka, strzela) pod wpływem zmian temperatury, co nie ma wpływu na jego wytrzymałość w temperaturze około 0C. Dodatkowo wykonano jeden odwiert na Morskim Oku (środek jeziora) w którym grubość lodu wyniosła 29 cm.
Tatry

Morskie Oko, Czarny Staw pod Rysami

2020-01-04 20:32
Premier Paweł
Akweny prawie zamarznięte, ale już można przez nie przejść. Sporo mgły co jakiś czas rozganianej przez wiatr, w górach lawionowa dwójka. Warunki jednak wydawały się bardzo dobre do ataku na Rysy, jednak nieplanowane wejście kończymy na 1800 z powodu późnej pory. Następnego dnia po obfitych opadach śniegu ogłoszono 3 stopień zagrożenia lawinowego, nie ma co wychodzić w wysokie góry.
Tatry

Rysy

2019-12-04 14:06
Jan Korczak i Aga Walawska
Od Morskiego Oka do Czarnego Stawu pod Rysami + obejście stawu można przejść bez raków, ale kijki mogą się przydać. Są jeszcze wyraźne stopnie z kamieni. Dalej już lepiej się uzbroić w raki i czekan. Do Buli pod Rysami śniegu do piszczeli, dalej stopniowo rośnie za kolana, momentami po pas. Drogę przetarł 3 osobowy zespół przed nami, więc nie jest źle. Nie powinno zawiać. Śnieg raczej dobrze związany. Chodź są momenty bardzo sypkie lub zmrożone. Łańcuchy niezasypane.
Tatry

Rysy

2019-11-10 23:00
Insta@kjysia
Morskie Oko, Czarny Staw, próba wejścia na Rysy. Śniegu po kolana, silny wiatr zatrzymał nas przed łańcuchami.
Nie widzisz tutaj warunków? Wyłącz blokowanie reklam na naszej stronie.