Warunki dla zapytania Szpiglasowy Wierch:Tatry

Szpiglasowy Wierch

2020-05-22 10:19
Zuzanna Nowicka
Z Palenicy, przy Wodogrzmotach na Piątkę, końcówka czarnym szlakiem w rakach znacznie wygodniejsza, dużo śniegu, wiele osób w adidasach bardzo się ślizgało. Z Piątki na Szpiglas, sprzęt zimowy obowiązkowo, chociaż żeby mieć skrócone kijki trekkingowe zamiast czekanu. Na szczycie piękna pogoda i sucho, zejście do Morskiego zdecydowanie mniej zimowe i bardziej przystępne 🙂
Tatry

Szpiglasowy Wierch

2020-05-21 22:45
Insta@pl_mariusz
Warunki świetne, podejście od Morskiego Oka suche i wygodne. W końcowych fragmentach szlaku kilka miejsc ze śniegiem, ale przy odrobinie ostrożności do przejścia bez raków. Zejście do Doliny Pięciu Stawów w śniegu, ale da się bez używania sprzętu, w górnej części można się wspomóc łańcuchami.
Tatry

Szpiglasowy Wierch

2020-05-17 05:27
Insta@mountainslovee
Warunki bardzo dobre, ostatnie podejście na Dolinę 5 Stawów bez raków może przysporzyć trochę trudności. Szlak na SZPIGLASOWY WIERCH od 5 Stawów praktycznie całkowicie pokryty śniegiem, przy podejściu na Przełęcz wymagane raki. Przy zejściu do Morskiego Oka tylko miejscami śnieg.
Tatry

Rysy i Szpiglasowy Wierch

2020-05-08 21:54
Adrian Piwowar
Tatry, Rano podejście na Rysy nieprzetarte - sporo torowania w świeżym śniegu. W rysie głównie twardy firn zmuszający do wspinaczki na czubkach raków. Na szczycie pusto, pełne słońce, bardzo dobra widoczność. Przy zejściu śnieg robił się już mokry od słońca i podjeżdżał - w górę szło kilka osób. Przy podejściu na Szpiglas od MOka początkowo sporo odsłoniętego szlaku i idzie się po kamieniach. Im wyżej tym gorzej - słońce powodowało że świeży śnieg robił się mokry i podjeżdżał przy każdym kroku; z grani Miedzianego zeszła też spora lawinka zasypując częściowo szlak. Końcówka podejścia na przełęcz była praktycznie nie do pokonania bez asekuracji - kilka osób schodzących z przełęczy do MOka trawersowało granią Miedzianego i omijała niebezpieczne miejsce. Pod przełęczą utknęło dwóch turystów w adidasach i bez elementarnego sprzętu, którzy wezwali TOPR. Na Szpiglasowym Wierchu również bez ludzi, choć spotkałem tam nietypowego jak na tę wysokość turystę 🙂 Zejście do D5SP przetarte i bezproblemowe - zdecydowanie polecam zdobywanie Szpiglasa od tej strony. Na całej trasie, nawet przy schroniskach, bez tłumów. Przy obecnej pogodzie i świeżym śniegu w ogóle najlepiej wychodzić jak najwcześniej, kiedy wszystko jest jeszcze zmrożone - od południa zaczyna się robić naprawdę niebezpiecznie - na całej trasie widziałem kilkanaście lawinek. I jeszcze jedna ważna rzecz - pamiętajcie o kremie z filtrem, bo słońce odbite od śniegu pali niemiłosiernie!
Tatry

Szpiglasowy Wierch

2020-02-15 16:17
Insta@patrycjakolec
Podejście na Szpiglas z Doliny 5 Stawów. Na początku śnieg zmrożony, na trawersie Miedzianego śnieg ok, ale dość czujnie, przejście wydeptane na jedną osobę, wiejący wiatr zawiewał ślady. Podejście pod przełęcz zmrożone, wejście na szczyt trochę śniegu, trochę skały, zejście w lekko roztapiającym się śniegu, zejście do Moka, śnieg już kaszowaty- duża czujność. Warunki dobre, słaby wiatr, słoneczko. Śnieg na Moku miejscami roztopiony, dało się przejść, ale można było zamoczyć już buta w wodzie. Pod Mokiem jak zawsze tłumy, dużo ludzi na jeziorze. Przy zejściu na stronę Moka widać było małe osuwiska i świeżą lawinkę, szlak zimowy poprowadzony dołem wzdłuż jeziora aby nie iść pod tymi osuwiskami (był też wytyczony szlak górą, ale nie polecam ze względu na duże zagrożenie- kilka osób szło tamtędy). Schodząc ze szczytu mijaliśmy sporo osób idących do góry w warunkach śniegowych już dość słabych.
Tatry

Dolina Pięciu Stawów Polskich

2020-02-08 01:31
Insta@bolobiega
Dolina 5 Stawów Polskich, okienko pogodowe, cieplutko, bez wiatru. Szpiglasowy Wierch przedeptany, Kozi Wierch także. Zawrat - nie mam info.
Tatry

Kozi Wierch, Szpiglasowy Wierch

2020-02-07 23:20
Insta@bolobiega
Dolina Pięciu Stawów Polskich, okienko pogodowe, cieplutko, bez wiatru. Szpiglasowy Wierch przedeptany, Kozi Wierch także. Zawrat - po południu był już przedeptany.
Tatry

Szpiglasowy Wierch

2020-01-24 23:33
Baby w górach
Pogoda jest cudna, praktycznie zero wiatru, lampa cały dzień, ale warunki trudne - pokrywa śnieżna jest bardzo zmrożona, szczególnie w miejscach mniej nasłonecznionych.
Tatry

Szpiglasowy Wierch

2020-01-21 19:46
Insta@agakasinska
Wejście i zejście do Morskiego Oka. Piękna i praktycznie bezwietrzna pogoda. W słońcu, nawet w cienkiej kurtce było bardzo ciepło. Śnieg twardy dobrze zbity. Raki i czekan oczywiście konieczne. Zejście do 5 stawów podobno trochę oblodzone, ale do przejścia. Droga do MOka trochę oblodzona, raczki mogą się przydać.
Tatry

Szpiglasowy Wierch

2020-01-12 14:44
Insta@juuustine.t
Trasa: Palenica- Morskie Oko- Szpiglasowy Wierch- Dolina Pięciu Stawów- Palenica. Bezwietrznie i słonecznie. Szlak przetarty. Do godziny 11ej śnieg zbity, bez większego zapadania się w rakach.
Tatry

Szpiglasowy Wierch

2020-01-05 23:25
Insta@onepercenthope
Podejście z Morskiego Oka przez Dolinkę za Mnichem, odwrót poniżej Szpiglasowej Przełęczy. Warunki trudne, szlak bardzo słabo przetarty, raki i kijki przydatne.
Tatry

Szpiglasowy Wierch

2020-01-02 11:57
Barbara Czaplińska
Trasa Morskie Oko - Szpiglasowy Wierch - Dolina Pięciu Stawów Polskich Zimowy wariant przetarty, do rozwidlenia szlaków (z czerwonym) śnieg udeptany, za rozwidleniem do przełęczy bardziej sypki, po kolana, od przełęczy do Piątki przetarty zimowy wariant (na Niedźwiedziu) więc nie trzeba obchodzić stawu dookoła, śnieg po kolana. Raki i czekan konieczne. Początkowy fragment drogi ze schroniska w Piątce w dół do Roztoki po południu dość śliski.
Nie widzisz tutaj warunków? Wyłącz blokowanie reklam na naszej stronie.