Warunki dla zapytania Szpiglasowy Wierch:Tatry

Wrota Chałubińskiego, Szpiglasowy Wierch

2022-05-18 22:42
Insra@angelosa_k
Trasa: Palenica Białczańska - Morskie Oko - Wrota Chałubińskiego - Szpiglasowy Wierch - Dolina Pięciu Stawów Polskich - Palenica Białczańska Droga do Morskiego Oka bez śniegu. Szlak w stronę Szpiglasowej Przełęczy początkowo bez śniegu, później już warunki zimowe, śnieg topniejący, grząski, obowiązkowo raki, czekan, kask, kijki to podstawa! Wrota Chałubińskiego dzida w górę, przejście do Szpiglasowej Przełęczy oczywiście spotykamy ludzi w raczkach, widziałam dwa zjazdy, które na szczęście zakończyły się dobrze. Ludzie niestety dalej lekceważą ostrzeżenia wybierają się bez sprzętu i wyobraźni! Wyjście na Szpiglasowy Wierch częściowo śnieg. Powrót Szlakiem do D5SP łańcuchy częściowo pod śniegiem. Następnie kolejne widowisko przy zejściu z Piątki czarnym szlakiem 2 osoby w raczkach z czego jedna miała lekki zjazd oraz grupa dziewczyn bez niczego kompletnie nieprzygotowana schodziła na czworakach. Wnisoki nasuwają się same. Nie dziwią mnie ostatnie wypadki.
Tatry

Szpiglasowy Wierch

2022-05-03 23:44
Insta@k_luszcz
Trasa: Palenica Białczańska - Morskie Oko - Szpiglasowa Przełęcz - Szpiglasowy Wierch - Morskie Oko - Palenica Białczańska. Wyjście z Palenicy ok. 5:00. Warunki śniegowe trudne. Sypki, grząski śnieg już od rana. Nie ma jednej wydeptanej ścieżki, trzeba było iść po starych śladach albo zakładać nowy. Na szczycie Szpiglasowego Wierchu ok. 11:00 - delikatne opady śniegu, bezwietrznie i pochmurno. Zejście bardzo wymagające. Zapadający się po pas śnieg. 100 metrów od nas, ze zboczy Miedzianego, zeszła spora lawinka, więc zasuwaliśmy w dół ile sił w nogach, żeby jak najszybciej opuścić niebezpieczną strefę. Raki i czekan obowiązkowe.
Tatry

Szpiglasowy Wierch

2022-01-07 00:13
Waldemar Jasiński
Do Piątki bardzo w porządku, z wyjątkiem kilku oblodzeń tuż po odbiciu z drogi na Morskie Oko. Finałowe podejście poprowadzone nie aż tak stromo, jak zazwyczaj w zimie. Śnieg dość przyjemny, trzymał się buta, wydeptane stopnie. Czekałem z założeniem raków do momentu, kiedy przestanę czuć się komfortowo, ale ten moment nie nadszedł (co nie znaczy, że zachęcam do naśladowania). W schronisku bardzo tłoczno około godziny 8. Podejście na Szpiglasową Przełęcz poprowadzone wersją zimową, przebieg dobrze widoczny na pierwszym zdjęciu. Śnieg był zróżnicowany i czasem była na wierzchu twarda skorupa, częściej jednak spora warstwa świeżego puchu. Chwała temu, który szedł pierwszy i zrobił ślady dobijające się do twardszego śniegu, w który dało się wbić raki. Wydaje się, że tego niezwiązanego śniegu nie było na tyle dużo, żeby stanowił istotne zagrożenie lawinowe, ale zawsze warto oceniać sytuację na bieżąco i zachowywać środki ostrożności. Pod samą przełęczą stromy kawałek z twardym śniegiem, pomocne wchodzenie na czworaka (z czego w jednej ręce oczywiście czekan). Łańcuchy częściowo odkryte, ale raczej bezużyteczne w tych warunkach. W podejściu (a raczej bardziej już zejściu) na szczyt głównym problemem było to, że było wąsko, a ludzi zaczęło wchodzić coraz więcej i mijanki nie zawsze były całkowicie bezpieczne. Zejście w kierunku Morskiego Oka najpierw poprowadzone stromo w dół, potem długim monotonnym trawersem, końcówka zgodnie ze szlakiem letnim. Lekka to dygresja, ale fakt, że zarówno na podejściu, jak i zejściu cały czas trawers był na tę samą stronę, spowodował spory ból lewej pachwiny zarówno u mnie, jak i u kolegi. Śnieg na zejściu w nasłonecznionym obszarze bardzo mocno kopny. Z jednej strony jest to bardzo niekomfortowe, bo nie ma się kontroli nad zapadaniem się i związanymi z tym poślizgami, z drugiej obiektywnie jest dość bezpieczne, bo się grzęźnie, a nie rozpędza.
Tatry

Szpiglasowy Wierch

2021-12-05 02:43
Drabie Drab
Z Morskiego Oka na Szpiglas, powrót tą samą drogą. Droga do rozejścia szlaków z Wrotami ładnie przetarta, potem miałem trochę torowania w śniegu po kolana, ale szybko pojawiło się kilka osób schodzących ze Szpiglasa. Droga ładnie widoczna, przetarta, chociaż momentami śnieg głęboki po biodra. Trasa poprowadzona w kilku miejscach poza letnim szlakiem - w kilku miejscach bardzo stroma. Bez wiatru, ciepło, od 11 do 14 przebłyski słońca, poniżej 1800m gęsta mgła, która rozeszła się około 1500m.
Tatry

Szpiglasowy Wierch

2021-11-28 13:56
Łukasz Limanówka
Do południa warun bardzo dobry, trochę wietrznie, lodu brak (od Morskiego; uszło bez raczków). Po południu sypało cały czas, sporo puchu, na dole od Piątki trochę lodu na szlaku i mokrego śniegu, pod koniec deszcz. Trasa od Morskiego przez Szpiglasowy do Piątki, potem do Doliny Roztoki i Palenicy.
Tatry

Szpiglasowy Wierch

2021-11-21 18:48
Tomasz Kontny
Zrobiłem pętelkę Piątka-Szpiglas-Morskie Oko - Piątka. Przed łańcuchami i na nich raczki obowiązkowe - reszta szlaku obeszła się bez. Zima powoli wchodzi w Tatry. Łańcuchy przed wejściem na Przełęcz Szpiglasową oczywiście 🙂
Tatry

Szpiglasowy Wierch, Wrota Chałubińskiego

2021-11-21 00:57
Insta@natala.skowron
Pogoda świetna. Podejście od Doliny Pięciu Stawów przez Szpiglasową Przełęcz na Szpiglasowy Wierch zejście Ceprostradą, następnie podejście na Wrota Chałubińskiego i zejście do Morskiego Oka. Warunki bardzo dobre. Przy końcowym odcinku z łańcuchami na Szpiglasową Przełęcz szlak oblodzony, konieczne raczki. Z przełęczy na Szpiglasowy Wierch szlak raczej bez lodu. Ceprostrada sucha. Przy końcowym podejściu na Wrota dużo lodu i trochę zmarzłego śniegu, raczki obowiązkowe.
Tatry

Szpiglasowy Wierch

2021-11-16 11:53
Insta@kata.katarzyna
Trasa z Palenicy Białczańskiej - do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich - na Szpiglasowy Wierch - schronisko przy Morskim Oku Warunki dobre, miejscami oblodzenia, mogą przydać się raczki.
Tatry

Szpiglasowy Wierch

2021-11-13 19:18
Joanna Skwarek
Szlak z MOka na Szpiglasową Przełęcz suchy, bez żadnego śniegu. Z Przełęczy na sam szczyt delikatnie lodu. Zejście do Piątki - sam lód. Jedno mocowanie łańcucha (przedostatni łańcuch) rusza się, jakby miało za chwilę wypaść. Od Piątki do Wodogrzmotów sporadycznie gdzieś płaty lodu.
Tatry

Szpiglasowy Wierch

2021-11-13 09:19
Insta@klaudiadydziak
Wejście od Palenicy Białczańskiej przez Dolinę 5 Stawów Polskich do Morskiego Oka i Palenicy Białczańskiej. Szlak nieośnieżony, ale już przy podejściu w okolicach 300 m do szczytu pod butem oblodzenie, dlatego warto mieć raczki. Ogólnie warunki na szlaku bardzo dobre przy takiej pogodzie.
Tatry

Szpiglasowy Wierch

2021-11-06 18:48
Michał Białkowski
Na Szpiglasowy Wierchy z Doliny Pięciu Stawów. Start z parkingu 5:30, kilkanaście aut. Do doliny kilka lodowych kawałków na których trzeba było się chwilę zastanowić jak przejść. Podejście do Szpiglasu ze znaczną ilością śniegu i lodu- raczki się przydały zarówno przed łańcuchami jak i na nich. Na Szpiglasowy Wierchu trochę ludzi ale bez tłumów. Powrót do Morskiego Oka bez problemów. Pogoda słoneczna. W tym dniu bardzo dużo lotów TOPRu między Orlą Percią, Rysami, Morskim Okiem- uważajcie na siebie!
Tatry

Kozia Przełęcz, Szpiglasowy Wierch

2021-11-06 18:18
Insta@mountain.crazy.girl
Kuźnice - Boczań - Czarny Staw Gąsienicowy - Kozia Przełęcz - D5S - Szpiglasowa Przełęcz - Szpiglasowy Wierch - Morskie Oko - Palenica Żadnych utrudnień do rozejścia szlaku Zawrat - Kozia Przełęcz. Na samą Kozią Przełęcz bardzo duże oblodzenia na szlaku, łańcuchy pod lodem albo pod śniegiem. Trzeba się trochę nakombinować. Później z Koziej Przełęczy do D5S bez żadnych utrudnień. Po odbiciu na Szpiglasową Przełęcz początek szlak suchy, ale im wyżej tym więcej śniegu i lodu. Łańcuchy widoczne, ale sporo lodu na kamieniach. Sama trasa z Przełęczy na Szpiglasowy Wierch pokryta świeżym śniegiem. Na szczycie bez lodu. Do Morskiego Oka bez problemu. Trasa: 28.5 km, 9 godzin
Nie widzisz tutaj warunków? Wyłącz blokowanie reklam na naszej stronie.