Warunki dla zapytania Zawrat:Tatry

Zawrat

2022-01-09 00:03
Joanna G.
Gdzie: Palenica- Dolina 5 Stawów Polskich + schronisko - Zawrat Pobudka w Kuźnicach, śniadanie, przejazd busem do Palenicy. Pogoda piękna, niebo bezchmurne. Bez wiatru. Mroźno. Na szlaku Palenica- Dolina 5 SP sporo ludzi. Skręcamy na zielony szlak w Dolinę Roztoki. Wspomagamy się raczkami. Dojście do Schroniska czarnym szlakiem. Podejście strome. Sporo ludzi, ciężko omijać. Szlak jest wydeptany, jest gdzie ustawiać stopy. Wejscie do Doliny 5 SP- dech zapiera na sam widok. Stawów nie widać, przykryte są śniegiem. Niebo dalej bezchmurne, w kolorach błękitu i granatu. Bardzo zimno, pomimo że bez wiatru. W samym schronisku tez wiele ludzi. Czas na szybki posiłek. Po wyjściu z budynku palce u rąk i nóg momentalnie sztywnieja pomimo grubych rękawiczek. Ubieramy raki. Droga do pewnego momentu bardzo przyjemna, lekko pod górę. Kierunek- Zawrat. Sporo idących ludzi. Droga wydeptana. Sporo śniegu, miękko. Lekkie podejścia co jakiś czas. Przyjemnie. Z daleka widać Zawrat i wspinających sie na niego ludzi. Podejście z daleka wydaje się być ostre. I w pewnym momencie tak sie dzieje. W ruch poszły czekany. Na samym Zawracie kilka osób. Szczyt mocno oblodzony. Widoki jednak przepiękne?. Widać było nawet słowacką część. Zejście z Zawratu ta sama strona. Sypki śnieg ułatwiał sprawę. Amortyzował zejście. Raki i czekan świetnie się sprawdziły, ale śnieg przyjemnie amortyzował bardzo strome zejście, które trwało może 15 min. Potem już spacer do schroniska z buzujacymi endorfinami. Ze schroniska powrót czarnym szlakiem do Doliny Roztoki, a potem czerwonym do Palenicy. Czarny odcinek o godz 15 bardzo niebezpieczny, wyślizgany. Normalnie do zrobienia około 20 min, przeszliśmy go w 45. Koło 16 zrobiło się ciemno. Spacer asfaltem pokrytym skrzypiącym śniegiem był niezwykle przyjemny. I to piękne, gwiaździste niebo.
Tatry

Zawrat

2021-12-29 21:12
Marcin Chojnacki
Od Hali Gąsienicowej. Przetarte, ludzi sporo, warun na skitury petarda (oprócz ostatnich metrów - mało śniegu).
Tatry

Zawrat

2021-12-22 23:47
Skub_a
Od Murowańca przez Czarny Staw Gąsienicowy do Zmarzłego Stawu trasa przetarta, dalej już ostro zawiane, ślady praktycznie niewidoczne. Podejście do przełęczy bardzo wymagające, śnieg w niektórych miejscach sięga pasa. Od samego Zawratu do Doliny Pięciu Stawów szlak totalnie zasypany, do samego schroniska trzeba torować. Warunki bardzo niekorzystne. Dla doświadczonych. Wesołych Świąt.
Tatry

Orla Perć

2021-12-11 18:49
Szymon Warsz
Zawrat - Kozi Wierch. Momentów mikstowych jeszcze sporo. Natomiast w żlebach ok. 1m śniegu. Raki z czekanem obowiązkowo. Warto w dodatku być związanym liną.
Tatry

Dolina Pięciu Stawów Polskich

2021-12-08 02:03
Insta@polalubera
Podejście od schroniska zielonym szlakiem na Zawrat mniej więcej do połowy Kołowej Czuby, bo z dzieckiem i bez czekana nie ważymy się dalej. Warunki idealne, trasa wydeptana, mogłoby być trochę więcej śniegu, bo czasem raki haczą o kamienie. Zejście tą samą trasą. Szlak koło Siklawy Doliną Roztoki w kilku miejscach niebezpieczny, oblodzenia, które jednak da się obejść bokiem. Poza tym warunki idealne. 5 Stawów
Tatry

Świnica

2021-11-21 22:04
Drabie Drab
Z Kuźnic na Zawrat, Świnicę i zejście do Kasprowego Wierchu. Rano droga do Murowańca w niektórych miejscach pokryta lekkim, bardzo śliskim szronem. Poza tym szło się fajnie. Na Zawrat, jakieś pół h przed przełęczą bardzo dużo lodu, śniegu praktycznie brak. Łańcuchy nieoblodzone, droga widoczna. Od Zawratu do Świnicy sucho, praktycznie bez oblodzeń, ewentualnie da się je obejść bokiem. Szczyt mocno oblodzony. Przy zejściu niewiele lodu do balkonu w połowie drogi. Tam silne oblodzenie i bez rakówraczków się nie da przejść. Później trochę lodu, ale do obejścia. Ludzi niewielu, w większości dobrze przygotowani.
Tatry

Zawrat

2021-11-21 01:00
Insta@rafalmachecki
Podejście na Zawrat od Murowańca. Oblodzenie na całym odcinku z łańcuchami, raki lub raczki obowiązkowo.
Tatry

Świnica

2021-11-15 11:43
Basia O.
Roztoka - D5S - Zawrat - Świnica - Kasprowy Praktycznie sucho i mało wiatru. Miejscami trochę lodu (głównie zejście do Przełęczy Świnickiej), ale da się ominąć, raczki zostały w plecaku. Chyba gorsze oblodzenie było na czarnym szlaku pod Piątką 😀
Tatry

Zawrat i Świnica

2021-11-11 23:12
Insta@molo519
Znów pogoda dopisała, turyści zresztą też. Podejście od Zmarzłego Stawu w raczkach, łańcuchy częściowo w śniegu. Od Zawratu na Świnicę warunki letnie, stosunkowo mało turystów. Zejście ze szczytu bez raczków, ale było kilka miejsc gdzie można było je założyć. Natomiast zejście ze Świnickiej Przełęczy to istny tor bobslejowy. Czysty lód, trzeba bardzo uważać. Cała wycieczka to trzy światy, do Zawratu podróż przez mordor, do Świnicy włoskie wakacje, natomiast szczyt i zejście z niego to tzw. Krupówki w sezonie.
Tatry

Orla Perć

2021-11-11 22:56
Insta@szarikpies
Hala Gąsienicowa - Czarny Staw - Zmarzły Staw - Zawrat - Orla Perć - Kozia Przełęcz - D5SP. Od Murowańca płaty śniegu i trochę lodu, ale raczkiraki potrzebne dopiero na podejściu pod Zawrat. Łańcuchy czyste, widoczne. Sam Zawrat plaża - słoneczko, nie ma śniegu. Na Orlej Perci południowa wystawa lato, ale północna ze śniegiem i lodem - raki konieczne, teren mixtowy. Łańcuchy widoczne cały czas, śnieg może się obsypywać spod nóg, podobnie lód, więc trzeba być bardzo uważnym. Ludzi brak. Na Koziej Przełęczy strona północna zaśnieżona, południowa sucha w całości. Zejście do 5 suche i tutaj zaczynają się tłumy, jak to w długi weekend 🙂
Tatry

Orla Perć

2021-11-10 22:38
Insta@chaldoi
Murowaniec - Zawrat - Kozia Przełęcz - Murowaniec Na podejściu na Zawrat przed łańcuchami sporo oblodzeń jak i do samej przełęczy. Odcinek Przełęcz Zawrat - Zmarzła Przełączka Wyżnia można przejść bez raków. Dalej do Koziej Przełęczy warunki podobne jak przy wejściu na Zawrat, jedynie nie tak dużo oblodzonych fragmentów. Czasami mocne porywy wiatru. Kask, raki, uprząż i lonża- niezbędne.
Tatry

Orla Perć

2021-11-10 20:39
Drabie Drab
Zawrat - Kozi Wierch Południowe stoki w słońcu, miejscami zupełnie bez śniegu, ale z bardzo silnym wiatrem. Północne wystawy czasami po kostki w śniegu (Honoratka!), kilka miejsc mocno oblodzonych, czasem lód ukryty pod cienką warstwą śniegu, łańcuchy widoczne, nieoblodzone. Polecam minimum raczki, stuptuty i kask. Szlak widoczny, minimum jedna para butów powinna być jeszcze jutro widoczna.
Nie widzisz tutaj warunków? Wyłącz blokowanie reklam na naszej stronie.