Warunki dla zapytania Zawrat:Tatry

Zawrat, Kozi Wierch

2022-06-23 22:17
Insta@dzasta.rm
Trasa: Hala Gąsienicowa - Zawrat - zejście do D5SP - Kozi Wierch - zejście Żlebem Kulczyńskiego. Kilka płatów śniegu przed Zawratem i po przejściu Żlebu, do przejścia bez sprzętu, ale kijki pomagają. Pogoda super, ciepło, ale nie upalnie - lekkie zachmurzenie. W drodze na Zawrat male kolejki przy łancuchach. Na Kozim sporo osób, nie było za bardzo jak posiedzieć. Super widoki, bardzo polecam taką trasę - dojście na Kozi nie przeraża 🙂
reklama

Gdzie w góry...


Tomasz Habdas
"Gdzie w góry na weekend. Górskie trasy dla każdego" to praktyczny przewodnik i poradnik przygotowujący do jednodniowych wycieczek i weekendowych wypadów w Beskidy. W tej książce znajdziesz wiele wskazówek, jak przygotować się na górską wyprawę, i porad, co naprawdę będzie ci potrzebne, a co jest jedynie zbędnym gadżetem.
Tatry

Orla Perć

2022-06-18 16:56
Insta@patrycjajnwk
Zawrat- Kozi Wierch Podejście na Zawrat z Doliny 5 Stawów - suche poza jednym miejscem, w którym jest płat śniegu (przejście na spokojnie bez sprzętu). Na Zawracie sucho, trasa na Kozi Wierch również w większości sucha. W wielu miejscach mokre kamienie, niekiedy spływa po nich woda. W niektórych żlebach zalega śnieg, są to kilkumetrowe odcinki, które również można pokonać bez sprzętu, choć lepiej go mieć. Najgorzej przy Koziej Przełęczy do Koziego Wierchu, jest tam duży płat śniegu częściowo przykrywający łańcuchy. Dużo osób i kolejki. Dalej aż na Kozi Wierch sucho. Nikt poza mną nie miał zimowego sprzętu. Ogólne warunki dobre.
Tatry

Orla Perć, Świnica

2022-06-11 22:13
Insta@jasiekroczniak
Zawrat - Zawratowa Turnia - Świnica Wyjście z Brzezin. Przy Murowańcu spory ruch, powyżej Czarnego Stawu dużo mniejszy. Szlak na Zawrat bez większych problemów - w pojedynczych, niezbyt nachylonych miejscach śnieg na szlaku, do przejścia z kijkami lub ominięcia (zdj.1). Próba przejścia z Zawratu do Koziej Przełęczy nieudana (brak sprzętu) - w żlebie Honoratka osuwający się śnieg (zdj.2). Podejście z Zawratu na Zawratową Turnię oraz szlak na Świnicę w warunkach letnich z wyjątkiem jednego prostego trawersu (zdj.3), pojedynczy ludzie. Podobnie zejście z Przełęczy Świnickiej na Halę Gąsienicową.
Tatry

Zawrat

2022-06-10 22:09
Insta@niedokonany
Do Zmarzłego Stawu praktycznie bez śniegu. Miejscami przydadzą się raczki. Potem teren mieszany. Co jakiś czas poletka śniegu, ale raczki starczą. Na Zawrat dostępne dwa podejścia: albo letnie albo zimowe, jednak raczki albo raki potrzebne, aby bezpiecznie dojść do letniej wersji. Na zimowy wariant to raki i czekan moim zdaniem obowiązkowo (chociaż ludzie robili z samymi kijkami, ale jest stromo i to dość niebezpieczne). Sama przełęcz sucha. Szkak na Świnicę suchy. Zejście do 5 Stawów miejscami śnieg, ale bez przesady. Podobno ślisko przy Siklawie i kolega, który tamtędy schodził mówił, że schodzenie przez Siklawę do Palenicy męczące. PS. Warto mieć okulary przeciwsłoneczne, bo letnie słońce odbite od śniegu wręcz oślepia. Świnica
Tatry

Zawrat

2022-04-30 21:37
Joanna Skwarek
Z Doliny Pięciu Stawów Polskich. Doszliśmy z samymi kijkami na Zawrat. Śnieg idealnie związany przez mróz. Kawałek od szczytu jeden bardzo wąski fragment, ale do przejścia bez większych problemów. Na powrocie śnieg już zaczął się topić, nogi grzęzły po kolana albo i głębiej. Zejście od Piątki w stronę Wodogrzmotów wyślizgane przez upadki. W lesie błoto, lód i śnieg.
Tatry

Dolina Pięciu Stawów Polskich

2022-04-17 19:50
Insta@pomyslnatripa
Szlak z Palenicy Białczańskiej zimowym wariantem do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Następnie próba wejścia na Przełęcz Zawrat, niestety odwrót z powodu słabej widoczności. Na szlaku do Wodogrzmotów bez śniegu. W Dolinie Roztoki oblodzenia i śnieg, dla bezpieczeństwa raczki, wyżej na samym podejściu pod D5SP można już użyć raki.
Tatry

Zawrat

2022-04-13 10:24
Piotr Ziolkowski
Wejście od Murowańca: rano do Zmarzłego Stawu w miarę twardo, pod Małym Kościelcem większość chodzi letnim wariantem nad staw (choć widać ślady zimowej wersji), Czarny Staw jeszcze porządnie zmrożony. Od kotła Zmarzłego Stawu coraz więcej świeżego śniegu, który już ok 10h robi się mokry i miękki. Drobne lawinki ze zboczy Zadniego Kościelca - Zawratowej Turni, część z nich osiąga żleb. Podejście na przełęcz na wprost żlebem po wygodnych stopniach, tylko w rakach (raczki zalepią się i ugrzęzną). Zejście do D5SP: już ok 11h śnieg rozklapciany i mokry, ale _nie_ przpadający - stary podkład trzyma się twardo, świeży opad rozmiękły. Najpierw w rakach, za Kołową Czubą bez, bardzo przyjemnie. Upał, patelnia, dużo skiturowców, pieszych turystów niewielu, w jadalni w 'Piątce' kilka osób. Zejście ze schroniska do Roztoki zimowym wariantem dookoła Niżnej Kopy mimo popołudniowych godzin jeszcze całkiem twarde - raki + czekan, 'dupozjazd' tylko dla doświadczonych, z _dużą_ ostrożnością. Szlak dnem Doliny Roztoki po południu w dół od dolnej stacji wyciągu towarowego do przejścia w dobrych butach, choć raczki pomogą. Ogromne pozostałości po lawinach z przełomu stycznia i lutego, duże połacie powalonego lasu. Dolina Pięciu Stawów Polskich
Tatry

Zawrat

2022-03-23 23:07
Insta@maksymiliangawle
Warunki od Doliny 5 Stawów średnie - śnieg bardzo mokry. Trzeba uważać stawiając kroki, bo mozna wpaść miejscami całą nogą w śnieg. Poza tym bez większych utrudnień.
Tatry

Zawrat

2022-01-09 00:03
Joanna G.
Gdzie: Palenica- Dolina 5 Stawów Polskich + schronisko - Zawrat Pobudka w Kuźnicach, śniadanie, przejazd busem do Palenicy. Pogoda piękna, niebo bezchmurne. Bez wiatru. Mroźno. Na szlaku Palenica- Dolina 5 SP sporo ludzi. Skręcamy na zielony szlak w Dolinę Roztoki. Wspomagamy się raczkami. Dojście do Schroniska czarnym szlakiem. Podejście strome. Sporo ludzi, ciężko omijać. Szlak jest wydeptany, jest gdzie ustawiać stopy. Wejscie do Doliny 5 SP- dech zapiera na sam widok. Stawów nie widać, przykryte są śniegiem. Niebo dalej bezchmurne, w kolorach błękitu i granatu. Bardzo zimno, pomimo że bez wiatru. W samym schronisku tez wiele ludzi. Czas na szybki posiłek. Po wyjściu z budynku palce u rąk i nóg momentalnie sztywnieja pomimo grubych rękawiczek. Ubieramy raki. Droga do pewnego momentu bardzo przyjemna, lekko pod górę. Kierunek- Zawrat. Sporo idących ludzi. Droga wydeptana. Sporo śniegu, miękko. Lekkie podejścia co jakiś czas. Przyjemnie. Z daleka widać Zawrat i wspinających sie na niego ludzi. Podejście z daleka wydaje się być ostre. I w pewnym momencie tak sie dzieje. W ruch poszły czekany. Na samym Zawracie kilka osób. Szczyt mocno oblodzony. Widoki jednak przepiękne?. Widać było nawet słowacką część. Zejście z Zawratu ta sama strona. Sypki śnieg ułatwiał sprawę. Amortyzował zejście. Raki i czekan świetnie się sprawdziły, ale śnieg przyjemnie amortyzował bardzo strome zejście, które trwało może 15 min. Potem już spacer do schroniska z buzujacymi endorfinami. Ze schroniska powrót czarnym szlakiem do Doliny Roztoki, a potem czerwonym do Palenicy. Czarny odcinek o godz 15 bardzo niebezpieczny, wyślizgany. Normalnie do zrobienia około 20 min, przeszliśmy go w 45. Koło 16 zrobiło się ciemno. Spacer asfaltem pokrytym skrzypiącym śniegiem był niezwykle przyjemny. I to piękne, gwiaździste niebo.
Tatry

Zawrat

2021-12-29 21:12
Marcin Chojnacki
Od Hali Gąsienicowej. Przetarte, ludzi sporo, warun na skitury petarda (oprócz ostatnich metrów - mało śniegu).
Tatry

Zawrat

2021-12-22 23:47
Skub_a
Od Murowańca przez Czarny Staw Gąsienicowy do Zmarzłego Stawu trasa przetarta, dalej już ostro zawiane, ślady praktycznie niewidoczne. Podejście do przełęczy bardzo wymagające, śnieg w niektórych miejscach sięga pasa. Od samego Zawratu do Doliny Pięciu Stawów szlak totalnie zasypany, do samego schroniska trzeba torować. Warunki bardzo niekorzystne. Dla doświadczonych. Wesołych Świąt.
Tatry

Orla Perć

2021-12-11 18:49
Szymon Warsz
Zawrat - Kozi Wierch. Momentów mikstowych jeszcze sporo. Natomiast w żlebach ok. 1m śniegu. Raki z czekanem obowiązkowo. Warto w dodatku być związanym liną.
Nie widzisz tutaj warunków? Wyłącz blokowanie reklam na naszej stronie.