We wrześniu 2019r. po dramatycznych akcjach w Jaskini Wielkiej Śnieżnej oraz na Giewoncie portal Aktualne Warunki w Górach zorganizował spontaniczną zrzutkę dla ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Domagali się tego fani strony, którzy woleli wpłacać darowizny na zrzutkę, gdzie widać jak rośnie sumaryczna kwota i zachęca do wpłacania kolejne osoby, niż bezpośrednio na konto Fundacji TOPR, gdzie skali wpłat i siły grupy nie byliby w stanie zobaczyć. Administratorka strony, Maja Sindalska, zgodziła się bez zawahania. Początkowo organizatorka myślała o zebraniu 5000zł i przekazaniu ich na konto Fundacji TOPR w podziękowaniu za ciężką pracę ratowników. Jednak skala przedsięwzięcia przerosła oczekiwania inicjatorki zbiórki i sprawa stała się finansowo bardzo poważna, co spowodowało konieczność oficjalnego zgłoszenia akcji u beneficjenta.

Naczelnik TOPR, Jan Krzysztof, wskazał piękny cel zrzutki – wsparcie Funduszu Pomocowego, z którego mogą korzystać ratownicy znajdujący się w trudnej sytuacji życiowej. Po ogłoszeniu tej decyzji, temat natychmiast podchwyciła prasa i dzięki niej dowiedziała się o akcji cała Polska. Z początkowego celu 5000zł, który fani portalu Aktualne Warunki w Górach uzbierali w ciągu kilku godzin, tych darowizn uzbierało się na dzień dzisiejszy aż 138 040zł!! Niesamowite jest wsparcie płynące od ludzi gór dla ratowników, aż 3071 osób wpłaciło datek na zrzutce.

Przekazanie darowizny na ręce Naczelnika TOPR Jana Krzysztofa przez organizatorkę zrzutki Maję Sindalską.

Pieniądze w kwocie 137 765zł zostały przelane na konto TOPR niedługo po zakończeniu zrzutki. Portal zrzutka.pl nie pobrał żadnych prowizji. Oficjalne przekazanie darowizny miało miejsce na wspaniałej imprezie z okazji 110-lecia istnienia TOPR, na którą organizatorka, Maja Sindalska, została zaproszona przez Naczelnika TOPR.

Kwoty nieco różnią się, gdyż mimo próśb organizatorki, nadal na zrzutkę są wpłacane pieniądze. To również cieszy, oczywiście nadwyżka (na dzień dzisiejszy 275zł) zostanie przelana do TOPR. Te pieniądze nie zostały wypłacone i oczekują aż zrzutka się uspokoi, wtedy zostanie wykonany finalny przelew.

Przy okazji Krakowskiego Festiwalu Górskiego Naczelnik TOPR Jan Krzysztof nagrał wraz z Mają Sindalską filmik z podziękowaniami dla wszystkich, którzy wpłacili darowiznę dla ratowników na zrzutce. Organizatorka również przyłącza się z całym sercem do podziękowań! W ten sposób los co najmniej kilku ratowników, którzy znaleźli/znajdą się w trudnej sytuacji życiowej, został odrobinę zabezpieczony. Dziękujemy!

Zrzutka: https://zrzutka.pl/2dzazk