Jak sprawdzać pogodę na górską wycieczkę latem?

Chmura burzowa nad Tatrami

Burza nadciągająca nad Rysy

Najważniejszym punktem podczas planowania wycieczki górskiej jest sprawdzenie prognozy pogody na interesujący nas dzień. Nie warto tego robić zbyt wcześnie, najpewniejsze dane otrzymamy w przeddzień wieczorem. Nie poprzestawajmy też na jednym modelu pogodowym. Zachęcamy do zerknięcia na co najmniej 3 strony, które przedstawiamy poniżej.

W górach najważniejsze są opady oraz burze, wiatr (w Tatrach halny może przekreślić nasze ambitne plany), zachmurzenie i wysokość chmur. Ta ostatnia wartość jest bardzo istotna, jeśli planujemy wyjść ponad morze mgieł lub po prostu chcemy podziwiać widoki czy wschód słońca.

Najdokładniejsze strony

http://meteoblue.com

Jako pierwszą sprawdzam zawsze prognozę pogody z meteoblue.com. Jest to moim zdaniem najlepsze miejsce do weryfikacji planów wycieczkowych. Dlaczego uznaję ją za najlepszą? Jest bardzo dokładna, w wyszukiwarce możemy wpisać nazwę szczytu, na który się wybieramy, a wyniki wezmą pod uwagę wysokość miejsca. Dostępna jest rozpiska na godziny, wysokość chmur, historia pogody. Strona przetłumaczona została na język polski. Sprawdzalność bardzo dobra, choć w przypadku burz – średnia.
Istotną podstroną tej prognozy pogody jest „multimodel”. Gdy różne modele obliczeniowe spierają się co do ostatecznego wyniku, warto popatrzeć na każdy z nich z osobna i wyciągnąć własne wnioski.

http://yr.no

W drugiej kolejności sięgam po yr.no. Sprawdza się znakomicie, jednak dostępna jest w jęz. angielskim (lub norweskim, jeśli ktoś woli). Bardzo dokładna godzinna rozpiska, przejrzysty interfejs. Korzysta się z tej prognozy łatwo i przyjemnie.

W trzeciej kolejności zerkam na meteo.pl. Tu dość ogólny podział na regiony, jednak dobra sprawdzalność, sczególnie jeśli chodzi o brak występowania burz. Gdy meteo.pl podaje, że grzmiec nie będzie, to właśnie tak się stanie i możemy być tego praktycznie pewni. Taka sytuacja jednak zdarza się bardzo rzadko, za to często strona „dramatyzuje” i pokazuje, że będzie burzowo, choć wcale tak się nie dzieje. Ale w takiej sytuacji lepiej dmuchać na zimne. Meteo.pl podaje wysokość chmur oraz intensywność opadów i burze w bardzo przystępnych grafikach.

Co jeszcze możemy sprawdzić?

Niezbędne jest podejrzenie obrazu z kamerek, np. TOPR na http://pogoda.topr.pl/ – tu zobaczymy jak nisko są chmury, czy już leje, czy spadł śnieg. W większości pasm górskich dostępne są kamerki internetowe.

Niesamowicie istotne jest zalodzenie czy zaśnieżenie, które zdarza się latem i to nie tak wcale rzadko. Do tego celu najprościej użyć kamerek oraz opinii osób, które już tam są/były. Nasza strona Aktualne Warunki w Górach na bieżąco wrzuca aktualne zdjęcia z przeróżnych zakątków górskich (na razie tylko na fanpejdż Facebookowy) z podpisaną dokładnie datą i miejscem – jest to niesamowicie cenna informacja. Zawsze też można dopytać na forach, pamiętajcie jednak, aby zadawać pytania tu, gdzie mamy doświadczonych ludzi gór, a nie przypadkowych turystów, których wypowiedzi mogą być nierzetelne, a nawet przekłamane.

Ostatnim etapem sprawdzania pogody, już na miejscu, są wyświetlacze z pogodą w schroniskach (np. w Murowańcu), lub podpytanie stacjonujących w dyżurkach ratowników. W Tatrach można zadzwonić też do informacji turystycznej TOPR: (+48) 182023300 lub (+48) 182063799.

Często parki narodowe udostępniają informacje o warunkach na szlakach i komunikaty pogodowe. Na przykład Tatrzański Park Narodowy redaguje Komunikat turystyczny, w którym na bieżąco można sprawdzić, co się dzieje w Tatrach.

Nie zapominajmy o czujności już w trakcie wycieczki – jeśli słyszymy pomruki burzy, to znaczy że niestety się zbliża i czas się wycofać w bezpieczne miejsce, a już na pewno zejść z grani. Narastająca moc wiatru oraz deszcz również są sygnałami do odpuszczenia, śliskie skały czy wychłodzenie są poważnym zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa. Odpuszczanie jest bardzo trudną umiejętnością i nie każdy potrafi poradzić sobie z własną psychiką pragnącą osiągnięcia zamierzonego celu. Ale pamiętajmy, że zawsze można wrócić w góry i zdobyć wymarzony szczyt w lepszych okolicznościach pogodowych ciesząc się pięknym widokiem zamiast walcząc o życie stracić radość z wycieczki.

Wiele w górach zależy od naszej rozwagi i czujności. Jeśli jeszcze nie czujecie się na siłach decydować, pytajcie o prognozy bardziej doświadczone osoby, chociażby nas, zawsze chętnie pomożemy. Bezpieczeństwo w górach zawsze stawiajmy na pierwszym miejscu.