W naszych pięknych górach kwitnie coraz więcej krokusów! Powoli wkraczamy w apogeum ich kwitnienia, choć nie co roku mamy możliwość podziwiania przepięknych dywanów w Dolinie Chochołowskiej czy na Kalatówkach w Tatrach, gdyż czasami nierówno wytapia się śnieg i część przekwita zanim zniknie biały dywan i odsłoni najmłodsze osobniki.

W tym momencie w Tatrach krokusy są już widoczne w wytopionych łatach na Polanie Chochołowskiej. Polana Kalatówki jest odrobinę wytopiona, ale jeszcze dywanów krokusów nie ma, jednak pojedyncze krokusy się już pojawiły.  Spotkacie je również pod Kopieńcem Wielkim. Szafran spiski, bo tak poprawnie nazywają się tatrzańskie krokusy, można spotkać już również w Dolinie Kościeliskiej.

Podhale przeżywa apogeum rozkwitu.

Gorce też kwitną. Otrzymaliśmy piękne zdjęcia krokusów i przebiśniegów spod Gorca Kamienickiego, Gorca Troszackiego oraz niżej położonych partii Turbacza.

Fioletowo jest również w Paśmie Lubomira i Łysiny na Górze Chełm.

Nie pozostaje w tyle Beskid Żywiecki, krokusy spotkacie na przykład na Hali Krupowej.

Przepięknie kwitnie też Magura Spiska.

Apogeum na Polanie Chochołowskiej przewidujemy w najbliższy weekend, choć opady śniegu z początku tygodnia mogą je przesunąć jeszcze o kilka dni 😀 Pełny rozkwit potrwa do 2 tygodni. Niestety wiąże się to z przyjazdem bardzo dużej ilości turystów, dantejskimi scenami na parkingach, ogromnymi korkami. Warto wizytę w Dolinie Chochołowskiej zaplanować sobie na tygodniu lub popołudniu i ominąć dzięki temu tłumy. Lub udać się na znacznie bliższe, a nie mniej piękne – Kalatówki.

W Tatrach obowiązuje zakaz schodzenia ze szlaku, piknikowania i rozpalania grilla (!). Nie wolno w żaden sposób niszczyć kwiatów (deptać, gnieść swym ciałem, zrywać, zabierać sadzonek). Fotografujemy kwiaty zza barierek. Szczególne dotyczy to fotografów, Was też ten przepis obowiązuje. Można wejść do Doliny Chochołowskiej z psem, jednak ten musi być cały czas na smyczy. Porządku na krokusowych polanach będą w najbliższym czasie pilnować wolontariusze TPN oraz Straż Parku. Nie niszczmy tego pięknego krajobrazu w żaden sposób.


2 Komentarze

Imponderabilis · 1 kwietnia 2019 o 00:23

Zaraz wrzucimy nowy raport 🙂

piotr · 30 marca 2019 o 16:12

Może jakaś aktualizacja: ) ?
Jak ma się sytuacja na Turbaczu?

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.