Śniegi w Dolinie Chochołowskiej topią się bardzo powoli i nadal Polana Chochołowska, czyli najpopularniejsze miejsce podziwiania fioletowych kwiatów, pokryta jest sporą warstwą białego. W miejscach wytopionych krokusy (czyli szafran spiski) już pięknie kwitną. Przyszły weekend będzie apogeum fioletu i odradzamy wyjazdu do Dol. Chochołowskiej właśnie wtedy, lepiej wybrać się na tygodniu, by ominąć oko cyklonu i nie utknąć w gigantycznych korkach. Polana Chochołowska oraz Polana Kalatówki w najbliższych tygodniach będą strzeżone pilnie przed niewłaściwymi zachowaniami turystów przez wolontariuszy TPN i Straż Parku. Już w miniony weekend ogromna ilość fanów fioletowej flory oblegała schronisko i dolinę, mimo iż to jeszcze nie jest „ten” moment, jednak piękna pogoda zachęciła do wypraw, co wcale nie dziwi.

Czy wiedzieliście, że na samej Polanie Chochołowskiej kwitnie ok 14 milionów krokusów?

W Tatrach krokusy obserwujemy już również na Kopieńcu Wielkim, w Dolinie Kościeliskiej, na Polanie Chochołowskiej. Na Podhalu wręcz zaczynają przekwitać, przepieknie kwitnie pasmo Gubałówki i Butorowego Wierchu.

Na niżej położonych, wytopionych polanach Gorców również już kwitną szafrany. Wyżej jest jeszcze za dużo śniegu. Np. na szlaku z Poręby Górnej na Stare Wierchy już są krokusowe polany w pełnym rozkwicie. Wytopione hale Policy już wręcz przekwitają. Szafran spiski pięknie prezentuje się aktualnie na czarnym szlaku z Łopusznej na Turbacz.

W Beskidzie Wyspowym polecamy wycieczkę na Ćwilin – cały szczyt obrośnięty jest śnieżyczką przebiśniegiem.

Przyłączamy się całym sercem do akcji HOKUS KROKUS Gminy Kościelisko oraz TPN i apelujemy:

Ani kroku(s) dalej

  1. Krokusy podziwiaj i fotografuj ze szlaku turystycznego.
  2. Nie wchodź na polany, aby nie zadeptać krokusów.
  3. Nie siadaj (!) i nie kładź się (!) w krokusach podczas fotografowania lub pozowania do zdjęć.
  4. Nie zrywaj krokusów, pamiątką niech będą zdjęcia.
  5. Nie parkuj na krokusach.
  6. Swoje śmieci zabieraj ze sobą.
  7. Korzystaj z toalet w schronisku lub toalet przenośnych przy szlaku.
  8. Bądź stróżem krokusów. Jeśli widzisz niewłaściwe zachowania, reaguj!