Zgodnie ze słowackim rozporządzeniem z dnia 27.05.2021r. od 31.05.2021r. o 6:00 będzie możliwe przekraczanie granicy w celach turystycznych bez obowiązkowej kwarantanny, po spełnieniu określonych wymagań.

Świat został podzielony na strefy o trzech kolorach: zielonym, czerwonym i czarnym. W zależności od koloru, który dany kraj otrzymał, a zależy on od sytuacji pandemicznej, w Słowacji będą obowiązywały następujące zasady:

  • jeśli wjeżdżamy z kraju „zielonego” – należy mieć ze sobą WAŻNE zaświadczenie o szczepieniu przeciwko covid-19 (dla mRNA Pfizer, Moderna – musi upłynąć 14 dni od drugiej dawki, dla wektorowych AZ i J&J – 28 dni od pierwszej dawki, a dla wszystkich szczepionek – 14 dni od pierwszej dawki podanej do 180 dni po wyzdrowieniu z covid-19) lub być maksymalnie 180 dni po przechorowaniu covid-19. Pozostali trafią na kwarantannę, ale mogą już pierwszego dnia zrobić test antygenowy lub PCR, a jego negatywny wynik z tej kwarantanny zwalnia. Zwolnione z kwarantanny są również osoby poniżej 18 roku życia.
  • wjazd z kraju „czerwonego” oznacza również dla zaszczepionych 14-dniową kwarantannę, a test można wykonać dopiero ósmego dnia, który zwalnia z kwarantanny.
  • przyjazd z kraju „czarnego” to kwarantanna 14-dniowa, test należy wykonać dopiero ósmego dnia, nie zwalnia on jednak z kwarantanny. Szczepienie nie daje taryfy ulgowej.

W każdym przypadku trzeba będzie też wypełnić zgłoszenie online wjazdu do Słowacji. Polska wraz z innymi krajami członkowskimi UE będzie w strefie zielonej.

Źródło: https://dennikn.sk/2404628/cestovatelsky-semafor-zase-rozdeli-krajiny-pri-navrate-bude-povinny-test-pripade-izolacia-ockovani-budu-mat-vynimky/

Z kolei powrót do Polski wygląda tak, że z kwarantanny zwalnia posiadanie negatywnego wyniku testu antygenowego/PCR sprzed maksymalnie 48h, lub posiadanie zaświadczenia o zaszczepieniu przeciwko covid. Należy zwrócić szczególną uwagę na brak zapisu o osobach do 18 roku życia zwolnionych z kwarantanny (być może ten zapis zostanie jeszcze zaktualizowany), czyli skorzystamy z niego tylko wjeżdżając do Słowacji.

Zaświadczenie o szczepieniu w języku polskim i angielskim można pobrać z Internetowego Konta Pacjenta (IKP-> Profilaktyka -> Szczepienia), np. w przypadku szczepionki mRNA pojawia się od razu po drugiej dawce.

Istnieje apka mobilna „Zaszczepieni” do weryfikacji szczepienia na podstawie kodu QR, który też można wygenerować na IKP. Szczerze nie wiemy, czy ta apka będzie używana przez np. organizatorów koncertów, straż graniczną itd., ale pewnie warto ten kod sobie wygenerować, jeśli zdecydowaliśmy się zaszczepić.

Źródło:
https://www.mzv.sk/cestovanie/covid19/obmedzenia-na-hraniciach
https://strazgraniczna.pl/pl/aktualnosci/k-wjazd-do-polski-kwara/9081,Informacje-dla-podroznych.html
https://domov.sme.sk/c/22666568/cestovanie-hranice-mapa-koronavirus-semafor.html