Dziś w Tatrach obudziliśmy się w innym świecie. Wyszło słońce, pojawiły się przepiękne, zimowe krajobrazy. W ostatnich dniach spadło ok. pół metra śniegu.

Szlaki są nieprzetarte, brodzi się w zaspach, ich wysokość jest zróżnicowana, od kolan po pas, jak pisze Tomasz z Pakuj mandżur, wyjeżdżamy. TOPR ogłosił wczoraj 2 stopień zagrożenia lawinowego. Bez wiedzy lawinowej i dobrej orientacji w terenie odradzamy wyjść powyżej schronisk. Wycieczki należy też rozpoczynać wcześniej z uwagi na mocno wyczerpujące i spowalniające tempo marszu torowanie. Pod warstwą świeżego śniegu znajduje się lód, więc w miejscach przewianych, stromych, mogą również być potrzebne, bezapelacyjnie należy je zabierać na każdą zimową wycieczkę. Już wczoraj  pojawili się w rejonie Kasprowego Wierchu pierwsi narciarze, dziś została wyratrakowana nartostrada do Kuźnic, więc zjazd jest możliwy całą trasą. Są to oczywiście warunki freeride’owe. Na otwarcie stoków jeszcze musimy chwilę zaczekać.

Tatry, fot. Tatry Latem

Odradzamy nadal wejść na zmrożone tafle stawów tatrzańskich, tym bardziej, że bardzo cienki lód dociążyły teraz spore ilości śniegu, który waży tony.

Podobnie sytuacja wygląda w Karkonoszach. Śniegu zalega już ok pół metra, w zaspach do metra. Karkonoska Grupa GOPR ogłosiła wczoraj 2 stopień zagrożenia lawinowego. Szlaki są nieprzetarte, a warunki do uprawiania turystyki bardzo trudne.

W związku z zagrożeniem lawinowym w Karkonoskim Parku Narodowym zamknięte zostały dziś szlaki:

  • odcinek szlaku niebieskiego od Domku Myśliwskiego do Samotni
  • odcinek szlaku żółtego przez Biały Jar
  • szlak czerwony od Schroniska PTTK Nad Łomniczką do Domu Śląskiego
  • szlak zielony od Schroniska Pod Łabskim Szczytem w kierunku Śnieżnych Stawków do Rozdroża Pod Wielkim Szyszakiem
  • szlak żółty od Schroniska Pod Łabskim Szczytem do Śnieżnych Kotłów.

Pełną listę zamkniętych szlaków w Karkonoszach znajdziecie na stronie Karkonoskiego Parku Narodowego.

Góry Izerskie, fot. Piotr Marczuk

W Babiogórskim Parku Narodowym mamy aktualnie pokrywę śnieżną grubości ok 30cm w okolicy schroniska na Markowych Szczawinach i ok. pół metra na Babiej Górze. Warunki do uprawiania turystyki są trudne, występuje zagrożenie lawinowe stopnia pierwszego. Utworzyły się już nawisy śnieżne, miejscowo występuje oblodzenie.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w Bieszczadach. Występuje ok 20-40cm warstwa śniegu nadal stabilizowana przez kamienie i roślinność. Bieszczadzka Grupa GOPR nie publikuje jeszcze komunikatu lawinowego.

Zima nie ominęła i Gór Świętokrzyskich, tu też już wędrujemy po białym, a wczorajsze intensywne opady śniegu sparaliżowały okoliczne miasta, m.in. Ostrowiec Św.