Tuż przed świętami drogowcom udało się udrożnić Zakopiankę w dwóch najwrażliwszych jej punktach. Ogromne korki blokowały dojazd do stolicy Tatr od kilku lat po zamknięciu mostu w Białym Dunajcu i wprowadzeniu tam ruchu wahadłowego oraz podczas remontu skrzyżowania z drogą na Bukowinę Tatrzańską w Poroninie.

Nowy węzeł drogowy w Poroninie
Fot. Michał Kołakowski

21 grudnia  oddany do użytku został węzeł w Poroninie, a dzień później nowy most w Białym Dunajcu. Skrzyżowanie w Poroninie było jednym z cięższych miejsc na drogach Podhala, szczególnie gdy zamykane były szlabany na przejeździe kolejowym znajdującym się tuż za skrętem z Zakopianki do Bukowiny Tatrzańskiej. Teraz ruch odbywa się sprawnie, przez rondo, a poroniński zjazd na Bukowinę poprowadzony jest bezkolizyjnie z torami – tunelem.

Niestety nie uchroni nas to przed korkami świąteczno-noworocznymi, ruch już odbywa się powolnie, korkuje się wjazd do Zakopanego. 31 grudnia należy się spodziewać całkowitego paraliżu miasta w godzinach popołudniowo-wieczornych oraz ogromnych problemów z parkowaniem i wyjazdem po północy.

 

Nowy most w Białym Dunajcu
Fot. Michał Zieliński