Słowacja ponownie zmieniła zasady wjazdu zaostrzając je. Do tej pory wystarczyło przyjąć pierwszą dawkę szczepionki, bez okresu karencji. Jednak w tym momencie zasady uległy zmianie.

Dorośli turyści z Polski mogą wjechać bez kwarantanny, jeśli są w pełni zaszczepieni. Jak definiuje się osobę w pełni zaszczepioną?

  • przyjęła dwie dawki dwudawkowej szczepionki, a od drugiej dawki minęło co najmniej 14 dni, lecz nie więcej niż 12 miesięcy
  • przyjęła szczepionkę jednodawkową, a od tego zdarzenia minęło co najmniej 21 dni, lecz nie więcej niż 12 miesięcy
  • przyjęła pierwszą dawkę szczepionki dwudawkowej, od tego zdarzenia minęło co najmniej 14 dni, a nie więcej niż 12 miesięcy, podana została ona maksymalnie 180 dni od wyzdrowienia z covid.

Należy mieć ze sobą certyfikat szczepienia oraz dowód przejścia covid (w trzecim przypadku).

Inaczej sprawa się ma z młodzieżą w wieku 12-18 lat. Jeśli przekraczają granicę drogą powietrzną – muszą wykonać test na covid, maksymalnie 72h wcześniej. Drogą lądową mogą przekraczać swobodnie granicę, pod warunkiem, że ich opiekunowie są w pełni zaszczepieni. Jeśli opiekun trafia na kwarantannę, wraz z nim podróżujący nieletni.

Pozostałe osoby trafiają automatycznie na kwarantannę, test RT-PCR można wykonać dopiero piątego dnia izolacji.

Dodatkowo, każda osoba powyżej 12 roku życia zobowiązana jest do zarejestrowania się na stronie https://korona.gov.sk/ehranica/ i posiadać przy sobie dowód rejestracji. Można to wykonać najpóźniej w momencie przekraczania granicy. Jeśli trzeba wpisać adres, a wybieracie się na jednodniową wycieczkę pieszą – wpiszcie adres najbliższego schroniska, parkingu lub muzeum.

Dowód szczepienia można uzyskać podczas szczepienia lub pobrać z Internetowego Konta Pacjenta.

Źródło: https://www.mzv.sk/cestovanie/covid19/vstup-cudzincov-na-uzemie-sr-pocas-mimoriadnej-situacie