Zimą, z uwagi na zagrożenie lawinowe, do Doliny Pięciu Stawów Polskich chodzimy nieco inaczej niż latem. Zielony szlak przez Siklawę jest absolutnie odradzany, a czarny ma nieco odmienny, bezpieczniejszy przebieg.

Zimowy szlak do Doliny Pięciu Stawów Polskich został zaznaczony na biało.

Wędrówkę rozpoczynamy zwykle na parkingu w Palenicy Białczańskiej, skąd czerwonym szlakiem (drogą) wędrujemy do Wodogrzmotów Mickiewicza. Tu znajduje się odbicie w prawo zielonego szlaku Doliną Roztoki do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, potocznie zwanego „Piątką”. Roztoką wędrujemy aż do rozwidlenia szlaku, już w piętrze kosodrzewiny, na wys. 1428m npm. W lewo odchodzi szlak czarny prowadzący do schroniska. I tu zaczyna się też zakres naszej grafiki. Skręcamy i wędrujemy tym szlakiem (czarnym) do góry, aż do momentu, kiedy nagle odbija w prawo i zaczyna trawersować Niżnią Kopę. Tego skrętu ani trawersu nie wykonujemy, tylko idziemy dalej prosto do góry, aby ominąć Niżnią Kopę z lewej strony. Późną jesienią wbijane są specjalne, niebieskie tyczki wyznaczające przebieg tego zimowego obejścia, należy się nimi kierować. Już za progiem doliny, obejście to łączy się z niebieskim szlakiem schodzącym ze Świstowej Czuby (zamkniętym zimą) i nim wzdłuż Przedniego Stawu dociera się do schroniska. Trawers omijamy, gdyż jest bardzo niebezpieczny lawinowo.

Tyczki wyznaczające zimowe obejście do Doliny 5 Stawów Polskich

Tyczki wyznaczające zimowe obejście do Doliny 5 Stawów Polskich


1 Komentarz

Bardzo duże zagrożenie lawinowe w polskich i słowackich górach! – Aktualne Warunki w Górach · 3 stycznia 2019 o 12:47

[…] Nie bagatelizujmy tych ostrzeżeń. Najtragiczniejszy wypadek lawinowy wydarzył się w  niepozornych Karkonoszach, w Białym Jarze w 1968r. Większość szlaków przestaje obowiązywać zimą, a trasę należy dobrać pod kątem zagrożenia lawinowego, zimowymi obejściami. Nie jest dostępna mapa takich obejść, gdyż  zależą one od panujących warunków. Jedyny oficjalnie wytyczony zimowy szlak to ten prowadzący do Doliny Pięciu Stawów Polskich, a jego opis znajdziecie tu. […]

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.