Kto pomyślał, że to już najwyższy czas wybrać się wyżej w Tatry na letnią wycieczkę, sugerując się temperaturami panującymi w miastach i dolinach, ten może taki pomysł przypłacić zdrowiem lub nawet życiem.

Tatry, czarny szlak do Doliny Pięciu Stawów Polskich, 26.05.2019r., fot. Monika Bielecka

Jesteśmy w samym środku okresu przejściowego między zimą a latem. Niżej położone tatrzańskie szlaki przybrały już wiosenną, zieloną szatę, promienieją kwiaty, śniegu brak i jak nic kusi wyjść wyżej. Przekwitły krokusy, pojawiły się inne geofity, które kwitną zanim wyrosną liście na drzewach – radośnie wita nas żywiec gruczołowaty czy żółte pierwiosnki. Dzieci pod czujnym okiem przewodników wędrują dolinami podczas wycieczek szkolnych, wypasają się już owce na górskich polanach. Jednak ta sielanka dzieje się tylko w rejonie regli. Bezpiecznie można wędrować do wszystkich schronisk polskich, z wyjątkiem tego najwyżej położonego, w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, na wysokości 1671m npm.

Tatry, Morskie Oko z góry, 25.05.2019r., fot. Efa Czyszczoń

Szlak do Doliny Pięciu Stawów Polskich to w końcowym odcinku podejście po śliskim śniegu i zalecamy mieć na to wyjście już kije trekkingowe i raczki. Na razie nie prowadzi się wycieczek szkolnych do słynnego schroniska w Piątce, warunki są jeszcze zbyt wymagające.

Podejście do Czarnego Stawu Gąsienicowego oraz Czarnego Stawu pod Rysami, to również wędrówka po płatach śniegu, które jak wiadomo są śliskie i o upadek nietrudno. Dodatkowo – tafla Czarnego Stawu pod Rysami jest jeszcze pokryta lodem, na który bezwzględnie nie wolno wchodzić, grozi to jego załamaniem.

Tatry, szlak nad Czarny Staw Gąsienicowy, 25.05.2019r., fot. Tatry Latem

Jednak jeśli myślimy o wyjściu wyżej, obowiązkowo zabieramy raki, kije trekkingowe i na stromsze trasy również czekan. Szlaki są jeszcze zaśnieżone, a niektóre łańcuchy nie do użycia, gdyż znajdują się pod lodem.

Tatry, Czarny Staw pod Rysami, szlak na Rysy, 25.05.2019r.

Co więcej – mimo iż TOPR nie ogłasza już stopnia zagrożenia lawinowego, nadal zdarzają się małe lawiny – taka wg naszej informatorki miała miejsce wczoraj, 25.05 w Rysie pod Rysami. Do wypadku nie był wzywany śmigłowiec, więc zapewne nikomu nic poważnego się nie stało, jednak należy odpowiednio dobierać tam trasę przejścia, biorąc ten czynnik pod uwagę. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na fakt, że w rejonie tym nadal działają narciarze, a zachowanie niektórych z nich pozostawia wiele do życzenia w kwestii bezpieczeństwa innych turystów. Znakomita większość oczywiście zna zasady zjazdów, jednak zawsze zdarzy się czarna owca, która troski o innych użytkowników gór nie przejawia, dlatego piechurzy muszą sami o siebie też trochę zadbać i mieć oczy dookoła głowy.

Tatry, szlak na Rysy, 25.05.2019r.

Otrzymujemy zapytania, czy można już iść na Rysy. Na Rysy można iść zawsze, jednak w tym momencie powinny tam chodzić tylko osoby obeznane z zasadami turystyki zimowej. Szlak ma teraz warunki zimowo – wiosenne. Do Morskiego Oka idziemy po suchym, do Czarnego Stawu pod Rysami po płatach śniegu, a następnie wkraczamy w strefę mokrego śniegu, którego nadal jest bardzo dużo i sprzęt taki jak raki i czekan oraz umiejętność ich używania są obowiązkowe. Nie zaszkodzi też kask. Naoczni świadkowie opisują jak ludzie spadają po śniegu 100m i tylko cud ratuje im życie, bo na pewno nie brak umiejętności hamowania czekanem (ale czekan jest! szkoda tylko, że bezużyteczny). Również TOPR wskazuje jedynie na opatrzność jako sprawcę uratowania niektórym życia w sobotę pod Rysami. Zdarzają się o zgrozo i turyści bez raków.

Tatry, Rysy, 25.05.2019r.

W całych Tatrach panuje okres przejściowy, czyli należy mieć w plecaku raki do bezpiecznego przejścia przez płaty mokrego i śliskiego śniegu. Raczki są zdecydowanie za płytkie na mokry śnieg. Np. zejście z Przełęczy Zawracie w Tatrach Zachodnich (między Wołowcem a Rakoniem) jest takim miejscem, które jest nie do przejścia bez raków. Kije też bardzo pomagają w utrzymaniu równowagi na śliskim, ujeżdżającym śniegu, któremu i raki mogą nie dać rady. Najważniejszy jednak jest prawidłowy dobór wycieczek pod kątem naszych umiejętności i możliwości sprzętowych. Dbajmy o własne bezpieczeństwo, bo nikt o nie nie zadba jak my sami.