Jak to w życiu bywa, gdy przychodzi wyjątkowo długi weekend, a wszyscy ruszają w góry odpocząć i rozruszać kości – coś musi się zepsuć. Tym razem jest to pogoda oraz warunki do uprawiania turystyki.

W ostatnich dniach w Tatrach spadło bardzo dużo śniegu jak na późną wiosnę, choć nie jest to anomalią. Na Kasprowym Wierchu mamy 50cm świeżego puchu, na Hali Gąsienicowej 25cm, a w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 15cm. Przy dużym wietrze, dodatniej temperaturze i spodziewanych opadach deszczu śnieg będzie bardzo niestabilny, a warunki do uprawiania turystyki bardzo niekorzystne. TOPR ogłosił na 30.04 lawinową 3, po południowej stronie Słowacy utrzymali dla Tatr Zachodnich 1, a dla Tatr Wysokich na 29.04 ogłosili stopień 2.

Apelujemy osoby mniej doświadczone o wędrowanie do wysokości schronisk, Dolina Pięciu Stawów Polskich jest tu wyjątkiem, gdzie może ten śnieg już być niestabilny na podejściu. Absolutnie odradzamy wędrówkę przez Siklawę, nadal obowiązuje zimowy szlak.

Poruszanie się w takich warunkach wymaga dużej wiedzy lawinowej i zdolności oceny zagrożenia. Lawinowe abc obowiązkowe.

Za to bezpiecznie można udać się na spacer Reglami, nad Morskie Oko czy Doliną Kościeliską, choć tam aktualnie szlaki zamieniły się w małe strumienie.

Apelujemy też o niewchodzenie na zamrożone tafle tatrzańskich stawów, lód ma do kilkunastu cm grubości i grozi załamaniem.

Przypominamy, iż nadal zamknięte są dla turystyki trzy szlaki:

  • Przełęcz w Grzybowcu – Wyżnia Kondracka Przełęcz
  • Dolina Tomanowa – Chuda Przełączka
  • Dolina Pięciu Stawów Polskich – Świstówka Roztocka – Morskie Oko,

a wędrowanie po zmroku na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego – zabronione.

Hala Gąsienicowa, 28.04.2019r., fot. Tatry Latem

Dolina Pięciu Stawów Polskich, 29.04.2019r., fot. Piotr Turzyński